TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 17 Eki 2017, 12:35

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 4 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Davetsiz misafir : Yorgun mermi
MesajGönderilme zamanı: 25 Eyl 2017, 23:24 
Akıncılar

İşyerimde telefonun iyi çekmemesinden dolayı daha rahat konuşmak için kapının önüne çıktığımda bekleyen davetsiz misafir ile karşılaştım. Yaz güneşinin ışığının altında altın gibi parlayan pirinç gömleğiyle gözümün içine bakan davetsiz misafirle göz göze geldik. Bereket versin yanlış yerde doğru zamanda duruyordum. Yanlış zamanda bulunsa idim muhtemelen davetsiz misafir ile kafa tokuşturarak merhabalaşmak zorunda kalacaktım. Bu davetsiz misafirle merhabalaşanların halini ara ara gazetelerde gördüğümüz için kendimi şanslı hissettim.

Hayat değirmeninin taşları arasında yuvarlanarak uzunca zamandır girmeye fırsat bulamadığım foruma da bu davetsiz misafir vesilesi ile paylaşımda bulunmak istedim. Hiç beklenmedik anlarda, çoluk çocuk bakmadan karşımıza çıkan, hiç kimsenin de tanışmaktan memnun olmadığı bu davetsiz misafir kimdir, yolculuğuna nasıl geçmiştir, oraya nasıl gelmiştir, onu bu yolculuğa kimler nasıl çıkarmıştır.

“Yorgun mermi” tanımı ülkemize has olarak kullanılan, başı boş bir şekilde uzak mesafelere giderek yada düşerek birilerini yaralayan mermi çekirdeğini tanımlamak için kullanılmaktadır. İlginçtir ki bu tanıma haiz mermiler için, İngilizce literatürde “Falling bullets” yani düşen mermiler tanımı daha sık olarak kullanıldığı görülmektedir. Belki farklı bir yabancı dilden dilimize çevrilme ihtimali olsa da düşen mermilerden daha geniş ve uygun anlam yapısını barındırdığı şahsi kanaatimdir. Bu konuda yorgun merminin İngilizce karşılığını ihtiva eden karşılaştığım tek doküman yine Türk doktorların İngilizce olarak hazırladığı akademik bir çalışmadan ibarettir. Özellikle balistik Türkçeleştirmelerde bazen gülünç sayılabilecek tercümeler düşünüldüğünde uygun bir tanımlama olarak değerlendirilebilir.

Tabancalarndan ateşlenen mermiler halk arasında bilinen ve inanılanın aksine çok uzak mesafelere gidebilirler. Ortalama bir değer olarak 9mmP merminin 1700 metre, 7,65mmBr. Merminin ise 1300 metre mesafeye gittiği literatürde yer almaktadır. Hafif silahlarda merminin maksimum mesafeye gidebilmesi için namluya verilmesi gereken açı bilinenin aksine 45 derece değil, 29 ila 35 derece arasındaki açılardır. Bunun sebebi merminin hava sürtünmesi dolayısı ile yavaşlamadan önce sahip olduğu enerji ile kendisini dikey olarak değil, yatay olarak en fazla mesafeye taşıması gerektiğindendir. General Hatcher yapmış olduğu fiili deneylerde dik açı ile ateşlenen mermilerin en tepe noktasına çıktıktan sonra durarak, kendi etrafında dönmenin verdiği stabilizasyon etkisiyle tabanı üzerine dik olarak düştüğünü tespit etmiştir. Yine ondan sonra yapılan deneylerde merminin 80 ila 90 derece arasında ateşlenmesi sonucunda tabanı üzerine düşmeye meyilli olduğu daha düşük açılarda ise burnu önde gitmeye meyilli olduğu tespit edilmiştir. Youtube ta bolca gördüğümüz düğün dernek, piknik, yemek atışları tektik edildiğinde kompedan atıcılarımızın, amacı anlaşılamayan bir sebeple, silahı bir sağa bir sola yatırarak yaptığı atışların düşen mermi değil, indirek atış kapsamında değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu atışlarda genellikle 50-70 derece arasında ateşlenen mermi dik ateşlenen merminin aksine durarak yerçekimi ile tekrardan hızlanmayacak, hava sürtünmesi ile yavaşlaması sonucu çizdiği parabolik rotanın en tepe noktasına çıkarak burnunu aşağıya çevirecek, taşıdığı enerjiyi tüketerek yoluna devam edecektir. Birinci dünya savaşında maxim yada vickers makineli tüfek nişancılarının daha önceden belirlenmiş kavşak, toplanma yeri vs gibi yerleri 3-4 kilometre uzaktan görmeden, hatta önündeki tepenin üzerinden aşırtarak ateş altına altına almaları, düşmanı yavaşlatmak yada baskı altına almak için yapılan atışlarla benzerlik göstermektedir. Bu atışlar mermilerin bu uzaklıklardaki ölümcül potansiyeli bilinerek yapılmaktadır. Eski zamanlarda askeri experler 2,5cmlik çam tahtasını delen merminin öldürme potansiyeli olduğuna hükmetmekteydiler.

Balistik programlardan çıkartılan verilere göre 350mt/sn ilk hıza sahip 9mmP mermi 1300 metre mesafede 72 m/sn hıza, 19 joul enerjiye sahiptir. Bu mesafede bu merminin yapabileceklerinin potansiyeli 1982 yılında uzman bir ekibin insan kadavraları üzerinde yaptığı fiili atışlarda görülmektedir. 7.3 gram ağırlığındaki 38spc. Mermisi 58mt/sn de insan kadavrasına 4 cm işlemiş, hız 73mt/sn ye çıktığında ise işleme derinliği 6 cmye çıkmıştır. 8gram ağırlığındaki sivri uçlu MKE mermisinin işleme derinliği şüphesiz daha ağır ve sivri yapıda olmasından dolayı daha fazla olacaktır. Kaldıki MKE 10 metre mesafedeki mermi hızını 370mt/sn olarak vermektedir. Bu hız dik bir açı ile kafatasını delmeye yada çatlatmaya, boyundaki yada göğüs bölgesindeki hayati bir damarı kesmeye yeterlidir ve ölümcül örnekleri maalesef fazlasıyla mevcuttur.

Bu bilgiler ışığında yapılan uyarılara elinin tersiyle yağlı bıyıklarının üzerindeki sümüklü burnunu silerken söylenen ”Nooolacak yavvvv bişey olmaz” umursamazlığıyla birde balistik dersi vermeye kalkan kazmanotların, masum birilerinin başına iş açma ihtimali oldukça yüksektir.

Mesafelerin tam olarak kestirilememesi, atıcının elindeki silahın kabiliyetleri hakkında yetersiz yada yanlış bilgiye sahip olması , meskun mahallerde atış yapılması oluşan kazaların ana sebebini oluşturmaktadır. Benim bulduğum mermi çekirdeği incelendiğinde merminin çevredeki 2-3 katlı binaları aşarak yaklaşık 65-70 derece açı ile burnu üzerine düştüğü, üzerinde herhangi bir sekme emaresinin bulunmadığı, merminin burnu üzerinde parke yüzeye vurduktan sonra orada kaldığı izlenimini vermektedir. İşyerimim etrafının 2-3 katlı evlerle çevrilidir. Bu evlerden birinden atış yapılmış olsa idi muhtemelen mermi sert yüzeyde parçalanacak, bulabileceğim sadece çiçek gibi açılmış gömlek parçaları yada kurşun nüvenin parçaları olacaktı. Hatta 300-400 metre mesafelerden bile sert yüzeye çarpan mermilerin bütünlüğünü koruyamadığından, düşük açıyla vurup sekse bile sekme emarelerinin mermi üzerinde açık ve anlaşılır izler bıraktığından, benim misafirin bu emarelerden hiçbirini taşımamasından dolayı yaklaşık 1200-1300 metre mesafelerden havaya doğru ateşlenerek yola uğurlandığı kanısını güçlendirmektedir. Merminin şeklinden ve renginden de tahmin edilebileceği gibi MKE yapımı 9mmP mermi olması ihtimali kuvvetle muhtemeldir. Setlerin kesiklerinin düzgün bir şekilde olmamasından, bazı setlerin diğerlerine olana paralel olmadığı bundan dolayı oluşan zorlama ile set izlerinin düz bir yapıda değilde yana taşma yapmasından dolayı misafirin yolculuğa başladığı bineğinin Karadeniz tarafları imali olduğu izlenimini vermektedir.

Kısa bir irdelemesini yaptığımız bu ölümcül misafirlerin hergün binlercesi rastgele yolculuğa uğurlanmakta, kimin kapısını ne zaman çalacağı bilinmemektedir. Hele hele meskun mahallerde yapılan atışların sebep olacağı vebal taşınamayacak kadar büyüktür.

saygılarımla

Resim

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2017, 01:26 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

verdiğiniz emek için çok teşekkür ediyorum. Zevkle okudum.

Kaşgarlı Mahmud Divanında ''azuk ok''tan şöyle söz eder: Nereden geldiği ve kimin attığı belli olmayan ok.

Yanıbaşımızdaki kardeşlerimiz şaşırmak için, örneğin yolu şaşırmak, (halen) azmak derler. Yol azmak, yani yol şaşırmak. Yazık (yazuk; günah, suç) dediğimiz sözcükte de gördüğüm kadarıyla yine bu az- vardır; y'nin kimi ağızlarda öne gelmesi, diğerlerinde düşmesi dilimizde bilindik olgudur.

Bu bağlamda azuk, yani günümüz ağzıyla azık ok, (yolunu) şaşırmış/şaşık oktur. İlgili işi anlatmak için bu sözcük kullanılıyordu demek ki. Yeri gelmişken genel/tarihi bilgimiz artsın diye anmak istedim.

Azgın (azgun) dediğimiz sözcükte de ilgili kök ([y]az-) halen görülebilir kanısındayım. Vurayazdı (''az kalsın vuruyordu, ancak ''şaştı'' [''bundan vazgeçti'']'') vb. söz kurumlarında da aynısı görülebilir.

Saygılarımla efendim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2017, 01:38 
Süvariler

Bir mermi çekirdeğinden yola çıkarak, bu kadar güzel bir analiz yapmak her babayiğidin harcı değildir.
''Olay Yeri İnceleme'' ancak bu kadarını yapabilirdi:)

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2017, 03:55 
Akıncılar

yorumlarınız ve tarihi bilgilendirmeniz için teşekkürler.

Saygılarımla

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 4 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz