TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 17 Oca 2018, 22:35

Tüm zamanlar UTC+03:00


Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
LoadingYeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: .22 Long Rifle
MesajGönderilme zamanı: 29 Haz 2016, 10:00 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 04 Eki 2015, 23:12
Mesajlar: 212
Yaş:
Merhabalar,

.22 Long Rifle kalibre mermi 1887 yılında “”Steven Arms” silah şirketi tarafından önceki daha kısa olan 22 kalibre fişekler esas alınarak geliştirilmiştir. Geliştirildiği dönemden dolayı ilk örnekleri kara barut ile doldurulmuştur. Barut hakkının ateşlenmesi için üzerinde kapsül yoktur. Onun yerine ateşlemeyi sağlayacak ecza mermi tablasının çıkıntılarının iç kenar boşluğuna doldurulmuştur. Eczanın ateşlenmesi , iğnenin fişeğin kenarına vurarak kovan kenarını ezmesi ile gerçekleşir. Modern .22LR mermiler dumansız barut ile doldurulurlar. .22LR mermiler Flobertin iç mekanlarda kullanılmak üzere geliştirdiği .22 BB Cap mermisi esas alınarak geliştirilmiştir. .22 BB Cap mermileri aslında kapsülün ucuna kurşun çekirdek takılmış, çekirdeğin sevki için bir barut hakkı kullanmayan sadece kapsül eczasının oluşturduğu basınç ile çekirdeği namludan dışarı süren düşük güçlü mermilerdir. Gücü ve çıkardığı sesi havalı tüfekler ile kıyas edilebilecek kadar azdır. 1 gramlık mermi çekirdeği namluyu 240mt/sn dolaylarında hızla terkeder. 1845 yılında geliştirilen bu fişekler evlerde ya da salonlarda eğlence amaçlı atış için kullanılmaktaydı. Hatta bu fişeğin ilk imalatçısı olmasından dolayı kenardan ateşlemeli silahlar için hala Flobert tabiri kullanıldığı görülmektedir. .22LR mermiler genelde ceketsiz ham kurşundan imal bir çekirdekle doldurulurlar. Bu kurşun çekirdeğin üzeri, kurşunun zamanla oksitlenmesini önlemek için çok ince bir mum tabakasıyla kaplıdır. Bazı markaların kurşun üzerine elektroliz yöntemiyle bakır kaplanmış tipleri de vardır.

Resim

Beretta Mod.92 tabancayı .22LR çapa çevirme kiti. Standart bir tabanca silah üzerinde herhangi bir modifikasyona gerek duymadan sürgü, şarjör, namlu ve irca yayından oluşan bu kiti kullanarak .22LR mermi atacak şekilde ayarlanabilir.

Resim
.22LR mermilerin ateşlenmesi iğnenin kovan kenarını ezmesi ile sağlanır. Bu yüzden bu tipteki mermilere kenardan ateşlemeli denir. Fotoğrafta kenardaki iğne izi görülüyor. İğne ucu formu yuvarlak olabileceği gibi dikdörtgen bir yapıyada haiz olabilir. İğnenin kovanın dayandığı yere vurarak ezme riskinden dolayı silah boş iken tetik düşürülmesi 22 kalibrelerde pek tavsiye edilmemektedir.

Çok çeşitli çekirdek ağırlıklarında imal edilirler. Bunların en popüleri 40 grainlik (2,6 gram) olanlarıdır. Namlu çıkış hızları çekirdek ağırlığına ve namlu boyuna bağlı olarak 350 ila 500 metre/sn arasında değişirler. Tüfeklerde kullanılmak üzere dizayn edilmiş yüksek hızlı olanları da vardır. Bunlar Hi-Velocity yada Hyper Velocity olarak adlandırılırlar. Diğer mermilerden farklı olarak .22 LR mermilerinin çekirdek çapı ile kovanın çapı aynıdır. Bu merminin izli, saçma dolusu gibi çeşitli tipleride vardır.
.22 LR mermiler kısa mesafelerde küçük av hayvanlarında etkilidirler. Uçuş yolunun oldukça eğik olmasından dolayı en çok 150 metre mesafeye kadar etkili olarak kullanılabilirler. Bu mesafeden sonra, ortalama bir atıcı için, mermi uçuş yolunun oldukça eğik olması sebebiyle mermi düşüşüne göre verilecek yükseliş miktarlarını ayarlamak çok güç olduğundan isabetli atışlar yapmak oldukça güçtür. Bunun için hedef mesafesinin hassas tayini ile merminin mesafelere göre düşüş miktarlarının bilinmesi gerekir ki zaten bunun üzerindeki mesafeler bu merminin performans limitlerinin çok aşmaktadır.

Bu mermiler çok küçük çapı ve boyundan dolayı küçümsenmekte dolayısıyla ölümcül kazalara neden olmaktadır. Diğer hiçbir merminin kutusunun üzerinde yer almayan tehlikeli bölge uyarıları bir çok .22LR kutusunun üzerinde görülebilir. Uyarı yapılan maksimum menzil ifadesi 1,5 mile kadar çıkabilmektedir. Bu benimde bir çok kez şahit olduğum, merminin menzilinin 1,5 mil yada bizim anlayabileceğimiz metrik sistem ifadesi ile 2400 metre olduğu yönünde atıcılar arasında yanlış bir algıya da sebep olmaktadır. Bu merminin gücünün küçümsenmesinden kaynaklanan kazaların önüne geçmek için tüm ihtimaller göz önüne alınarak yapılmış bir uyarıdır. Bir .22 LR merminin gideceği maximum mesafe 1600 metre civarlarındadır ancak merminin bir yüksek bir dağ tepesinden ateşlenmesi sonucu rakıma bağlı olarak merminin düşeceği mesafe uzayacaktır. Bu uyarılar tüm olumsuzlukları hesap ederek ve üzerine bir emniyet payı bırakılarak merminin tehlike arz edebileceği mesafeyi atıcıya belirtmek ve atış esnasında gerekli emniyet tedbirlerini alması için yapılmaktadır.

Resim
12 kalibre av tüfeklerinin .22LR mermi atmasına olanak sağlayan adaptör.

Bu mermiler askeri maksatlı olarak eğitimlerde de kullanılmaktadır. Düşük sesi ve geri tepmesi acemi atıcıların daha büyük kalibreli silahlarla atış yapmaya geçmeden önce alıştırılmasında ve her yıl yüzbinlerce askeri terhis eden ve acemileri silah altına alan orduların ucuz atış eğitimi vermelerine de olanak sağlar. Bu sebeple bir çok tabanca ve otomatik piyade tüfekleri için .22 LR çap değiştirme kitleri satılmaktadır. Standart bir silah ile ucuz mermi kullanılarak hem eğitim hem silaha aşinalık sağlanmaktadır. Bir çok tüfek hatta av tüfekleri için bile namlu içine yerleştirilen bir namlucuk ile .22 kalibre mermilerle atış yapılabilmektedir.

Resim
Bakır kaplı oyuk uçlu çekirdekli .22 LR mermiler

Bu fişek için yapılmış silahlar düşük gücünden dolayı ordu ve emniyet güçleri arasında geniş kullanım alanı bulamamasına rağmen özel kuvvetler tarafından susturuculu olarak kullanılmışlardır. İsrail de ise .22 kalibre beretta tabancalar,uçak gövdesini delmesi yada bir hava korsanını delip geçerek yolcuları yaralama ihtimalinin çok düşük olmasından dolayı uçuş güvenliğini sağlayan emniyet görevlilerince 90’lı yıllara kadar kullanılmışlardır. Merminin düşük gücünü bertaraf etmek için görevliler kafa atışları ve double tap denilen her defasında çift atış yapacak şekilde eğitilmişlerdir. Ayrıca bu mermi ile çok hafif geri tepmesinden dolayı müteakip atışlar silah hedef üzerinden çevrilmeden çok kolay ve hızlı şekilde yapılabilirler.


Resim
.22 LR merminin Kesiti. Ateşlemeyi sağlayan ecza kovan dip tablasının içinde yeralmaktadır.

Bu fişekler yok sayılabilecek kadar düşük geri tepmesinden ve yüksek hassasiyetli atışlarından dolayı müsabakalarda tercih edilirler. Biatlon yarışlarında her yarışmacı belirli bir mesafeyi kayak ile katettikten sonra 50 metre mesafede 4,5 cm çapındaki hedefe .22LR tüfek ile ateş ederek puan toplamak zorundadır.Bu fişek o kadar popülerdir ki bu fişeği kullanan toplu, yarı otomatik, pompalı, tekli, manivelalı, mekanizma kollu, deringer gibi hemen hemen her tipte silah imal edilmektedir.
Aslında .22 kalibre mermi ve silahlar bir takım istisnaları saymazsa genelde antreman, müsabaka, atış eğitimi, plinking denilen eğlence amaçlı kullanılır. Avda ise düşük hız, çap ve enerjisinden dolayı tavşan yada çakal gibi küçük av hayvanlarının avlanmasında kullanılır. Peki bu mermiyi bu kadar popüler yapan nedir. Sayılabilecek bir çok sebebin ilk sırasına ucuz olmasını koymak herhalde çokta yanlış olmayacaktır. Her yıl 2 milyar adedin üzerinde üretilen bu fişek son kullanıcıya çok makul fiyatlarla ulaşmaktadır. Bu iki milyar fişeğin ancak çok küçük bir kısmı avda kullanılırken büyük bir kısmı eğlence ve spor amaçlı kullanılmaktadır.

Resim
.22BB cap, .22 Short ve .22 Long Rifle( Resim: carteach0.blogspot.hk)

1887 yılından bu yana üretilen bu fişek dünyanın en çok satılan, en popüler fişeği ünvanını taşımasına rağmen maalesef hak etmediği şekilde ülkemizde yaygın olarak kullanılmaz ve bilinmez. Bunun sebebi, parlak fikirli, pırlanta görünümlü, beyin nöronları arasındaki etkileşimin çok hızlı olan bürokratlarımızın hazırladığı, ülkemizdeki sıkı silah kontrol kanunlarının bu fişeği ve bu fişeği kullanan tüfekleri yivli silah kategorisine sokmasından dolayıdır. Namlu içinde dönen bir şey gören bu zihniyet silahın kullandığı mermiye bakmadan düz mantık ile yüksek hızlı tüfekler kategorisine dahil etmektedir. Av tüfeklerinde yivli tek kurşun namlularının da benzer muameleye tabi tutulması kargaları bile gülerken gagaları yerine alternatif vücut kısımlarını kullandıracak kadar komiktir. Tüm dünyada spor maksatlı kullanılan tüfek buraya geldiğinde uzun menzilli suikast silahı muamelesi görmektedir. İşin ilginç tarafı iç güvenlik yönünden düşünsek bile, daha etkili, piyade silahı görünümlü, şarjörlü, bazen yüksek kapasiteli, hızlı şarjör değişimi ile çabuk doldurmaya müsait, şarjör sayısına bağlı olarak yanınızda çok sayıda atışa hazır mermi taşıyabileceğiniz .36 kalibre tüfekler yoğun bir şekilde satılıp kullanılabilirken, pompalı yada bolt action bir .22 ruhsatı için vereceğiniz para tüfeğin gerçek değerinin en az 10 mislini bulmakta, su getirmeniz gereken dere sayısı 40’ı aşmaktadır. Ava gitseniz ne avlayacaksınız, spor yapsanız mermisi yılda 200 tane ile nasıl antreman yapacaksınız. Zaten arada olan boşluğu 36 kalibre tüfekler doldurmuş durumdadır. Bizim mübareklerin .22 ile ilgili düzenlemeleri gözden geçirmeleri sportmen silahseverlerin beklediği bir konudur.

Bu fişeği kullanan silahlarda oldukça ucuza mal edilebilmektedir. Maalesef Türkiye bu genellemenin dışındadır. Amerika’da Winchester marka 555 mermilik bir koli .22 LR nin satış fiyatı 70 dolar yani bizim paramızla 200 tldir. Ruger marka yeni, yarı otomatik 22 kalibre bir silahta 160 dolara müşterilerine ulaşmaktadır. Genelde .22 kalibre silahlar diğer yüksek güçlü silahlar kadar sıkı kontrollere tabi değildirler. Normal av tüfekleri nasıl alınıp satılıyorsa bu silahlarda aynı şekilde satın alınabilmektedir. Yani Amerikada 230 doları cebine koyan elinde sıfır Ruger marka bir tüfek, çantasında 500 ün üzerinde mermi ile atış sporunu yapabilmektedir. Diğer ülkelerde de durumun çok farklı olduğunu zannetmiyorum. İnşallah bizim silah severlerimiz ve avcılarımızda yakın gelecekte atışı isabetli ve oldukça zevkli olan bu mermi ve mermiyi kullanan silahları uygun koşullarda edinme fırsatı bulurlar.

Saygılarımla


Başa dön
   
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye