TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 20 Oca 2018, 00:39

Tüm zamanlar UTC+03:00


Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
LoadingYeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 5 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: 7,65mm Browning fişeği
MesajGönderilme zamanı: 29 Nis 2016, 11:33 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 04 Eki 2015, 23:12
Mesajlar: 212
Yaş:
Merhabalar,

Ülkemizde muhtemelen 9mmP çaptan sonra en çok kullanılan, ekseriyetle küçümseme ile bakılan ancak uzun yıllar bir çok ordu ve polis teşkilatlarınca kullanılmış olan bir fişek çeşididir. Özellikle ufak boyutlu tabancalarda kullanılmaya başlanmasıyla son yıllarda popülerliğini tekrardan kazanmaya başlamıştır.

7,65mm Browning , arkasından gelen ve merminin seceresi olarak düşünülebilecek isimden de anlaşılacağı üzere John Moses Browning’in FN M1900 yarı otomatik tabancasında kullanmak üzere 1899 yılında geliştirdiği bir mermidir. Otomatik silahların henüz yeni yeni geliştirilmeye başlandığı o yıllarda, yarı otomatik tabancalarda kullanılmak üzere çok fazla seçenek olmamasından dolayı büyük mucit kendi dizayn ettiği tabancada, sorunsuz çalışmasını sağlayacak özelliklere haiz fişeği de kendisi tasarlamıştır.

FN M 1900 tabancasında kullanılacak olan bu fişeğin basit geri tepmeli sistemde sorunsuz bir besleme sağlaması için düz bir kovan yapısına sahip olması, ayrıca şarjörden beslemeyi sağlamak üzere kovan dip tablası olduğunca küçük tasrlanmıştır. Geliştirmiş olduğu 17mm kovan boyuna sahip bu fişeğe, çapın arkasından kendi soy ismi eklenerek, 7,65mm Browning adı verilmiştir. Bu fişeği tanımlamada kullanılan diğer isimler Amarika’da .32 ACP yada Auto, Avrupa’da 7,65mm Browning ve genel olarak 7,65x17mm dir. Merminin çapı 7,65mm olarak ifade edilse de SAAMI standartlarına göre çekirdeğin gerçek çapı 7,94mm gelmektedir. Kovanın düz çeperli silindirik yapısı vardır. Yarım kenarlı yada tablalı (Semi rimmed) dir ve headspace mesafesi, yada kovan dayanma mesafeleri bu kenarın genişliği olarak hesaplanmaktadır. Ülkemizde bu çap ile beraber en çok bulunan 9mm parabellum yalnız mermi çapı olarak değil teknik konularda da tamamen farklıdır. 9mmP mermiler tablasız, konik yapılı bir kovan yapısına sahipken, kovan dayanma mesafeleri kovan ağzında ölçülmektedir. Yani 7,65mm fişek yatağına kovan dip tablası üzerinde otururken, 9mmP fişek yatağının en sonunda yer alan çıkıntıya kovanın uç kısmı ile dayanarak oturur.

Bu mermi John Browning'in dizayn etmiş olduğu Colt Model 1903, FN Model 1910/22 nin de ana cephanesini oluşturur. Merminin popüler olması ile daha bir çok ülke, marka ve modellerde kullanılmıştır ve halen de kullanılmaya devam etmektedir. Özellikle İspanyollar bu çapta üretimi ucuz olması sebebiyle çok çeşitli silahlar imal etmişlerdir.7,65 Browning fişeği, silah endüstrisinin merkezi sayılan, insanların istediği modeli rahatça alabildiği Amerika’dan ziyade Avrupa’da daha çok bilinmekte ve kullanılmaktadır. Arabadan, hamburgere, mermiden, eve tutun kendi kalıpları da dahil olmak üzere her şeyin büyüğüne alışık olan Amerika’da son yıllarda özellikle ufak, saklaması kolay, yedek silah tabir edilen ufak boyutlu silah pazarında oldukça popüler olmaya başlayan 7,65mm Br. daha çok bilinir ve bulunur olmuştur.

Bu mermiye getirilen en büyük eleştirinin zayıf gücü olduğu iddialarına rağmen ülkemiz de dahil olmak üzere bir çok ordu ve polis teşkilatlarınca da uzun yıllar kullanılmıştır. Yerli hafif silah sanayimiz yakın zamana kadar gelişinceye kadar çek vizör olarak bilinen Çekoslavak VZ-50 ve hafif makyajlı modeli olan VZ-70 tabancalar, subay ve astsubaylarımızın uzun yıllar beylik silahı olarak kullanılmışlardır. Bu arada “Vzor “ çek dilince model anlamına gelmesine rağmen dilimizde bu silahın ismi haline dönüşmüştür. Zayıf bir mermi olarak addedilmesine rağmen bu mermiye uygun olarak imal edilmiş yine çek üretimi Scorpion Vz-61 makinalı tabancası, ufak boyutları, yüksek atış hızı ve bazı sansasyonel terör olaylarında kullanılmasını müteakip Hollywood film yapımcılarının da gayretleriyle oldukça meşhur olmuştur.

Aslında sivil kullanım ve ev koruması için uygun bir çap olarak düşünülmesi çok yanlış olmaz. Hafif geri tepmesi silahın hakimiyetini ve müteakip atışlarda silahı hedefe tevcihini kolaylaştırır, atıcıyı yormaz. Bu çap için imal edilen silahların kilitli bir sürgü gerektirmediğinden üretim maliyetleri dolayısıyla satış fiyatları ucuz, genelde sabit namluları olduğundan en azından teorik olarak isabetlilerdir.. Durdurma gücü ile öldürme gücü arasındaki ince çizginin gözle görülür olmaması, ancak uzmanlarının çok olması, bu çapın gereğinden fazla küçümsenmesine yol açmıştır. Dünyada en çok can alan fişekler sıralaması yapılsa, birinci olmasa bile, ön sıralarda yer alacağı muhakkaktır. 7,65 kırıkkalenin 200-300 metre mesafelerden insana çarpıp düşeceği konusunda ısrarcı olanlar, iddialaşanlar bile olmaktadır. İddia sahiplerinin Kırıkkale tabancasının Walther PP’nin bir kopyası olduğu, 7,65mm Browning mermi çekirdeğinin 300 metre mesafedeki hızının 150mt/sn dolaylarında olduğu, 75mt/sn hızdaki bir tabanca mermisinin cilt altına çap ve ağırlığa bağlı olarak 4-6cm işleyebileceğini , parmak kalınlığında bir damarın kesilmesi ile çok ciddi yaralanmaların hatta ölümlerin bile saniyeler içinde gerçekleşebileceğini bilmeleri faydalı olacaktır. Maalesef zayıf işçiliği bu tasarımın yerli versiyonuna hak etmediği kötü bir imaj vermiştir. James Bond’un Walther PPK tabancasıyla orduları bile yenmesi bu merminin imajını iyileştirmek için yeterli olmamıştır.

4,5 gramlık çekirdek ağırlığı en yaygın kullanılan tiptir. MKE endüstrisi namludan 10 metre mesafedeki hızı 270±10 mt/sn verilirken, Sellier Bellot firması aynı çekirdek ağırlığındaki namlu çıkış hızını 318mt olarak vermektedir. Bu merminin performansının kullanılan markaya göre de değişebileceğini göstermektedir. Bazı markalar merminin nispeten düşük hız ve çekirdek ağırlığının sebep olduğu düşük işleme gücünü iyileştirmek için askeri maksatlı mühimmatı çelik nüveli olarak imal etmişlerdir. Ayrıca oyuk uçlu olanları da düşük olduğu söylenen durdurma gücüne olumlu etkisi vardır. Hedefi ıskalayan bir 44 magnumdansa isabet kaydedilen .22 kalibreni yeğlenmesi düsturuyla, "shot placement" denilen doğru noktaya isabet halinde tasarlanmış olduğu görevi ifa edebilecek kapasitededir. Günümüzde Beretta, CZ gibi firmalar bu çapı kullanan yüksek mermi kapasiteli tabancalar imal etmektedirler.

7,65mm Brownig mermisi .303, 30-06, .308 çaplı yivli silahlarda ucuz antreman yada eğitim maksatlı olarak adaptörler vasıtasıyla kullanılabilmektedir. Böylece sezon haricinde daha ucuz olan tabanca mermisi ile avcılar performanslarını koruyabilmektedirler. Maalesef bu özellik, adaptörlerin satışının mümkün olmaması, fişek tedariğinin ruhsatta yazılanın haricinde temininin yapılamaması nedeniyle ülkemizde kullanılamamaktadır. Ancak bu özelliği ile çok yönlü bir mermi de sayılabilir .

saygılarımla


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: 7,65mm Browning fişeği
MesajGönderilme zamanı: 29 Nis 2016, 21:31 
Çevrimdışı
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 01 Kas 2015, 01:12
Mesajlar: 1141
Yaş:
Nemlendirmezseniz uzun yıllar bekleyebilir. Evde 98 yılından kalma 9×19'luklar var. Geçen ay denediğimizde problem çıkarmadı.

_________________
Resim
Resim


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: 7,65mm Browning fişeği
MesajGönderilme zamanı: 30 Nis 2016, 00:16 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 04 Eki 2015, 23:12
Mesajlar: 212
Yaş:
Sayın matmat26,
Nemden uzak uygun kosullarda saklanmış mermiler çok uzun yıllar sonra dahi kullanılabilir. Kovan ağzı ve kapsül kenarları genelde nem almaması için laklanır. 1953 yapımı tabanca fişeklerinden hatırı sayılır miktarda yakılmasına rağmen herhangi bir probleme sebep olmadığına bizzat şahit oldum.

Saygılarımla


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: 7,65mm Browning fişeği
MesajGönderilme zamanı: 30 Nis 2016, 00:23 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 11 Tem 2012, 02:28
Mesajlar: 5592
Yaş:
Alıntı:
Hem taşıması kolay hem saklaması. Ayrica seri ve zahmetsiz. Hemen sök tak.

9mm ise ağır, taşıması zor.
Ben de aynını söyleyebilirim. Merminin gayet de "durdurma gücü" var. :roll:


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: 7,65mm Browning fişeği
MesajGönderilme zamanı: 01 May 2016, 02:18 
Çevrimdışı
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 25 Tem 2012, 14:26
Mesajlar: 684
Yaş:
Evet güzel noktaya değinildi.
Kimse tam boy tabanca taşımanın, saklamak gerektiği zamanlarda ne kadar sıkıntı çıkardığına değinmedi.
Değinelim.
Yeni bir konu açalım ve değinelim.

_________________
Çalışmaktan Kaçmak En Büyük Hainliktir...


Başa dön
   
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 5 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye