TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 20 Oca 2018, 00:39

Tüm zamanlar UTC+03:00


Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
LoadingYeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 7 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 30 Mar 2016, 09:58 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 04 Eki 2015, 23:12
Mesajlar: 212
Yaş:
Merhabalar,

Ülkemizde Dom dom kurşunları hakkında kabul gören inanış, mermi namludan çıkarken oluşan patlama sesi ve hedefe çarptığında da patladığı zannedildiğinden iki kez patlamaya istinaden "dom dom" dendiğidir. Silahlar hakkındaki pek çok inanışımız gibi bunda da gerçek bilindiğinde biraz farklılık arzetmektedir.Zira Layeh anlaşmasına göre ağırlığı 400 gramdan hafif mermi çekirdeklerinin de patlayıcı ihtiva etmesi, etmesi durumunda personele karşı kullanılması yasaktır.

Bengal dilinde Dom Dom, İngilizcede ise Dum Dum Hindistanın Batı Bengal bölgesinde yer alan bir şehirdir. Hindistanın İngiliz hakimiyetinde olduğu yıllarda bu şehirde Britanya Hint Ordusunun bir cephane fabrikası yer almaktaydı. Soft point olarak anılan yumuşak uçlu kurşunların ilk örnekleri Dom Dom cephane fabrikasında yapılmıştır. Fabrika çalışanları kurşun nüveyi saran metal ceketin uc kısmının çıkartıldığında 303 British ( ülkemizde bilinen adıyla 7,7mm İngiliz) fişeğinin korkunç yaralar açtığını ve etkisinin hatırı sayılır derecede arttığını fark etmişlerdir. Fakat Mark 2 denilen bu tip kurşunların ceketleri çekirdeğin dip kısmını kapatmadığından bir süre sonra ceketler namlu içine sıkışıp kalması ve kurşun nüveninde ceketin açık olan uç kısmından çıkmasıyla sonuçlanan şikayetler gelmeye başlamış, ve bu tip problemleri önlemek için çeşitli geliştirme ve iyileştirmelerin yapılmasıyla 1897 yılında mark 4 ve 1899 yılında mark 5 adıyla son halini almıştır. Yine aynı yıl içinde muhtemelen asıl kurbanların feryatlarının duyulmayıp, ancak Almanların bu tarz kurşunların savaşta kullanılmasına yönelik yaptığı şikayetler üzerine 1899 Lahey sözleşmesi ile savaşlarda kullanımı yasaklanmıştır.
Bu merminin geliştirildiği dom dom şehrinin bizim dilimizde yaptığı çağrışımdan olsa gerek bu tarz kurşunların hem namludan çıkarken hemde hedefe çarptığında patladığı şeklinde yanlış bir inanışa sebep olmuştur.

Her ne kadar bu tarzda bazı hafif silah kurşunları üretilmiş olsa da bunlar dom dom adıyla anılmamaktadırlar. Mermi çekirdeğindeki ufak bir dizayn değişikliği ile merminin sebep olduğu tahribat oldukça arttırılmış bundan dolayı bu mermiler üretildiği şehir adıyla anılarak dom dom kurşunu olarak adlandırılmışlar ve dilimize de aynı kullanıldığı şekliyle geçmiştir. Bu tip kurşunlar içlerinde patlayıcı bir imla hakkı taşımazlar dolayısıyla iki kez patlamazlar.

Yüksek çağdaşlık seviyesine sahip uluslar , adet olduğu üzere, tasarım evresinden üretim evresine geçen her nevi hafif, ağır silahı ve cephanesini ülkelerinden uzak fakir halklı ancak zengin topraklı coğrafyaların, tek suçu kendi topraklarında yaşamak olan insanları üzerinde denemiş, gerekli değişiklikleri yapmış ve son halini vermiştir. Filipinler deki morolar .45ACP nin denekleri olmuşken, o zaman Pakistan,Bangladeş ve şimdiki Hindistanın beraber olarak anıldığı ve hepsinin Hindistan olarak adlandırılan toprakların sakinleri de kanları ile günümüzün soft point mermilerinin geliştirilme safhasına katkıda bulunmuşlardır. Muhtemelen yakın coğrafyalarımızda modern mühimmatın istatiksel bilgileri de şu an değerlendirilmekte ve gerekli revizyon talepleri işleme konularak doğrulaması da yine aynı yerlerin insanları üzerinde yapılacaktır. Bir kaç on yıl sonra bizlerde gerçeği öğrenmiş oluruz.

Her iki dünya savaşında da az miktar patlayıcı ihtiva eden, yangın çıkartıcı mermilerden farklı olarak, mermi çekirdekleri kullanılmış olup bunların asıl amacı uzak mesafe makinalı atışlarında, yada uçaklardan yapılan atışlarda çıkardığı ışık ve duman ile mermi düşüş lokasyonlarının uzaktan daha iyi görülmesidir. Patlayarak şarapnel etkisi yapan günümüzün modern fişeği Raufoss Mk 211 .50 kalibre makineli tüfek fişeğidir. Bu fişek anti materyal mermisi olarak zikredilip personel üzerinde kullanılması uluslararası anlaşmalara aykırı olup yine test atış olanı olarak kullanılan yakın coğrafyalarımızda özellikle keskin nişancılar tarafından kullanılması kuvvetle muhtemeldir.

İnternete "dum dum city" yazıldığında bu şehir ile ilgili ayrıntılı bilgi çıkacaktır.

Saygılarımla


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 01 Nis 2016, 00:08 
Çevrimdışı
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 07 Şub 2013, 03:00
Mesajlar: 5189
Yaş:
Alıntı:
Merhabalar,

.Zira Layeh anlaşmasına göre ağırlığı 400 gramdan hafif mermi çekirdeklerinin de patlayıcı ihtiva etmesi, etmesi durumunda personele karşı kullanılması yasaktır.
Sanırım anlaşma Lahey olacak miktar da 400 grain ( 25 gram) olacak.

Çünkü 400 gramın altında çekirdekli çok fazla miktarda mühimmat çeşidi içinde imla taşıyor. Hemen hemen bütün ülkelerde bu tür mühimmatlar var. En basitinden bizde Cobra helikopterlerinde 20mm HE mermileri.


En son AVCI tarafından 01 Nis 2016, 00:21 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
İmla: -de -da eklerinin nasıl kullanıldığının öğrenilmesi lazım.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 01 Nis 2016, 00:23 
Çevrimdışı
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 01 Kas 2015, 01:12
Mesajlar: 1141
Yaş:
Alıntı:
Alıntı:
Merhabalar,

.Zira Layeh anlaşmasına göre ağırlığı 400 gramdan hafif mermi çekirdeklerinin de patlayıcı ihtiva etmesi, etmesi durumunda personele karşı kullanılması yasaktır.
Sanırım anlaşma Lahey olacak miktar da 400 grain ( 25 gram) olacak.

Çünkü 400 gramın altında çekirdekli çok fazla miktarda mühimmat çeşidi içinde imla taşıyor. Hemen hemen bütün ülkelerde bu tür mühimmatlar var. En basitinden bizde Cobra helikopterlerinde 20mm HE mermileri.
"İmla" nedir?

_________________
Resim
Resim


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 01 Nis 2016, 00:44 
Çevrimdışı
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 07 Şub 2013, 03:00
Mesajlar: 5189
Yaş:
Askeri terminolojide İmla doldurulmuş patlayıcı malzeme yada hakkı demektir. TNT RDX PETN C4 gibi içerikli patlayıcılardır.

Mesela RPG-7 tipi AT roketlerin başlıklarına çukur imlalı başlı denir . içindeki konik başlık patlayıcıyı çukur şeklinde yerleşmesine yol açar. Top mermilerinde bulunur. HE ( high explosive) demek içinde imla edilmiş doldurulmuş yani patlayıcılı mühimmatı ifade eder. Parça tesiri oluşsun diye eklenir .

Savunma forumunda İmlayı bilmemek şaşırttı beni.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 01 Nis 2016, 08:04 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 12 Tem 2012, 09:16
Mesajlar: 673
Yaş:
Muhterem arkadaşlar,


Yazım hataları bir metnin özündeki anlamı değiştirmez, her zaman vukuu muhtemeldir. Çok dikkat edilerek yazılsa dahi kaçınılması
mümkün olmayabilir. Defalarca düzetilmelerine rağmen, eski yazılanların tekrar okunulduğunda muhtelif sıfır hataları, yanlış tasvirler
bulunabilir. Ben kendi yazdıklarımda bulabiliyorum. Sizler de bulabilirsiniz.

Öte taraftan, bir kelimenin ağırlıklı olarak, belirli bir konuda kullanılması, ona değişik anlamlar verilmesine de neden olabilir. Mesela,
"İmla", "Doldurma" demektir, Kovanın barutla doldurulmasında olduğu kadar bir çukurun toprak ve sair malzemeyle doldurulması
fiilinde de kullanılabilir.

Yine, Amerikanca, "HE" ve "LE" olarak tanımlanan yüksek ve alçak güçlü patlayıcılar, esasen kullanılan tahrip maddesinin, ses hızı
ötesi bir şokla veya sadece ısı intikali neticesinde verdiği infilaklere göre tefrikinde kullanılır. Barut düşük güçlü, TNT, Nitro Gliserin
yüksek güçlü patlayıcılardandır. Çukur imla haklı daneler ise, infilakı bir yöne kanalize eden, Amerika'ıların "Munroe^. Alman'ların
"Neumann" etkisi olarak adlandırdıkları "Şekilli İmla= Shaped Charge" tanımıdır. Bu yöntemle, mesela, dibi çukur bir bira şişesi içine
doldurulmuş veya üçgen kesitli bir çubuk üzerine basılmış yüksek patlayıcı maddeyle, çelik zırhlarda net delikler açmak ya da
uzunlamasına derin kesikler atmak mümkün olmaktadır.

"Hata" insana mahsustur, öğrenmenin sonu olmaz ve hata yapmadan öğrenmek mümkün değildir.


Saygılar.

_________________
Mouth opens wide hides head behind.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 01 Nis 2016, 09:19 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 04 Eki 2015, 23:12
Mesajlar: 212
Yaş:
Sayın musti ilginize teşekkürler,

Anlaşmanın 400 gramın altındaki mermilerin patlayıcı ihtiva etmesini yasaklayan orijinal metnin bir bölümü aşağıdadır.

"The Contracting Parties engage mutually to renounce, in case of war among themselves, the employment by their military or naval troops of any projectile of a weight below 400 grammes, which is either explosive or charged with fulminating or inflammable substances. They will invite all the States which have not taken part in the deliberations of the International Military Commission assembled at St. Petersburg by sending Delegates thereto, to accede to the present engagement."

Anlaşmanın tam metinini internete “ Declaration Renouncing the Use, in Time of War, of certain Explosive Projectiles. Saint Petersburg, 29 November/11 December 1868.” Yazarak okuyabilirsiniz.

Metinde düzeltilmesi gereken tek şey anlaşmanın Lahey (Layeh imla hatası olarak yazmışım) anlaşması değil. Cenova anlaşması olduğudur. “Hafıza-ı beşer nisyan ile maluldür” atasözüne istinaden hafızamın beni yanıltmasından kaynaklı bir hatadır. 1868 St. Petersburg deklerasyonu 1864 Cenova anlaşmasının devamı niteliğinde olduğundan Cenova anlaşması kapsamında sayılabilir.

Yazılı ve yazılı olmayan savaş hukukunun mutabık olduğu tek şey, savaş esnasında sivillerin, asker dahi olsa esirlerin öldürülmemesi iken mevcut durum ve geçmiş çok açık ortadadır. Svaşlarda kayıpların büyük bölümünü siviller oluşturmaktadır. Tilki ile plan yapan, kurt ile avlanan ve daha sonra kuzu ile yas tutanlarda sabah dağın arkasından doğan güneş kadar parlak ve açık iken bu maddenin fiiliyatta uygulamaları tartışılabilir, ancak anlaşma metni açık ve nettir.

Takip ettiğim, ve yazı yazdığım ilk ve tek forum olan trmilitary forumda bulunmamın ana ve tek amacı bir şeyler öğrenmek, eksik bilgilerimi tamamlamak, silah severler arasında bilgi alışverişi yoluyla gündemi, gelişmeleri takip edebilmektir. O yüzden bilmediğimiz sonsuz şey var iken bilmediğimiz bir şey yüzünde sayın AVCI nın eleştirilmesi pek adil olmasa gerek diye düşünüyorum. Keza bendeniz de bilmediğim pek çok şeyi bu forum sayfalarından öğrenmeye devam ediyorum ve forumda bulunmamın asıl ve tek amacını bu oluşturmaktadır. Maalesef silah ve balistik konusundaki terminolojide Türkçe de tam bir mutabakat sağlanmadığından bazen kelime anlamından ne ihtiva ettiği pek anlaşılamayan kelimeler bulunmaktadır. Eğer bilmediğimiz şeyleri öğrenebiliyor isek forum amacına ulaşıyor demektir. Ayıp olan bilmemek değil öğrenmemektir.

saygılarımla

Not: Cenovada yapılan anlaşmalar tek bir seferde değil çeşitli konular üzerinde bir çok kez farklı tarihlerde yapıldıkları için tek bir tarihte yapılan tek anlaşmaya işaret etmemektedir.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 01 Nis 2016, 16:06 
Çevrimdışı
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 07 Şub 2013, 03:00
Mesajlar: 5189
Yaş:
Çoti ve Strongarm üstadlarım.

Değerli içeriklere sahip yazılarınızı her daim şevkle okuyorum . Benim yazdıklarımda size eleştiri söz konusu olamaz. Sadece katılım olarak kabul edin.

Saygılarımla.


Başa dön
   
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 7 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye