TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 20 Oca 2018, 00:39

Tüm zamanlar UTC+03:00


Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
LoadingYeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 6 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 21 Mar 2016, 10:43 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 04 Eki 2015, 23:12
Mesajlar: 212
Yaş:
Merhabalar,

Metalik fişekler çıkmadan evvel devrin en seri atış hızına sahip silahları toptan dolma kapsüllü revolverlerdir. Ancak metalik kovanların çıkması devrin hızlı revolverlerini tekrardan doldurulması yavaş kategorisine sokmuş, bu silahların üzerinde bir takım modifikasyon ihtiyaçlarını doğurmuştur. Bilindiği üzere toptan dolmalı revolverlerin atım yatağı aynı çapta düz şekildedir. 38 kalibre fişeklerin ilk örneği, metalik fişek kullanmak üzere modifiye edilen 36 kalibre dolma revolverlerde kullanılmak üzere tasarlanan 38 Short Colt fişeğidir. Bu revolverler yaklaşık olarak .36 tabir edilen .357 çaptaki mermileri atmak üzere tasarlanmışlardır.Bu revizyon mevcut topların metalik fişeği alacak şekilde arkalarının tekrardan işlenmesi, horozunun ise iğneli ateşlemeye müsait olacak şekilde revizyonu ile yapılıyordu.Düz ve içersinde herhangi bir fatura yer almayan topa uygun olacak şekilde dizayn edilen .38 short Colt fişeği ingilizcesi heeled bullet denilen kovan çapıyla aynı genişlikte olan, ancak kovanın içine giren kısmı daha dar olan, mermi çekirdeğiyle doldurulmuştur. Çekirdeğin kovanın içinde olan kısmı çekirdeğin dışında olan kısmından daha dardır ve çekirdeğin dış kısmının çapı kovan çapıyla aynıdır. Bu görünüm aynı periyottan günümüze değişmeden gelen .22LR fişekleri ile aynıdır ve kovan bitimi ile çekirdek başlangıcı arasındai kovanın dış yüzeyinin daha geniş çapından kaynaklanan bir çıkıntı yoktur.

Fişek ateşlenip çekirdek namluya girdikten sonra geniş olan kısım ezilerek namlu yiv ve setlerine oturmaktadır. Daha sonra fişek kendini kanıtlayıp yeni tipleri imal edilme ihtiyacı ortaya çıkınca, günümüzün modern fişekleri gibi çekirdek, kovanın uç iç çapı ile aynı olacak şekilde imal edilmiş, ancak isim değiştirilme gereği duyulmamış ve mevcut durum günümüze kadar devam etmiştir. .38 special fişeğide 1898 yılında dizayn edildiğinde o zamanın şartlarında uygun görülmüş olan .38 olarak adlandırılmaya devam edilmiştir. Aslında kullandığı çekirdeğin çapı 0.357 inçe, kovan çapıda 0.38 inçe(0,379 inç) tekabül etmektedir.Ülkemizde bu fişeğe verilen 9,65mm göbek adı bu fişek için doğru adlandırılma olmayıp, .38 inçin metrik sisteme çevrilmesi ile kullanılmaya başlanmış bir tanımlamadır. Bu fişek için tüm dünyada kabul gören .38 special tanımının kullanılması daha isabetli olacaktır. Keza 9,65mm tanımlaması, kumpasla çekirdek çaplarını ölçen meraklılar için kafa karışıklıklarına sebep olmaktadır.

1934 yılında 38 special fişeğinin sadece kovan boyunun yaklaşık 3,5mm uzatılmasıyla geliştirilen 357 magnum, 38 magnum yerine, gerçek çekirdek çapı esas alınarak .357 Magnum olarak adlandırılmıştır. Kovan boylarını ve kullandıkları barut miktarlarını göz önüne almazsak diğer tüm ölçüleri aynıdır.Bu yüzden 357 magnum silahlarda 38 special fişekler rahat bir şekilde kullanılabilmektedir. Kovan boyu uzun olduğundan dolayı 357 magnum fişekler 38 special fişek yataklarına uymamaktadır. Bu oldukça yüksek barut haklarıyla ve yüksek basınçlarda kullanılmak üzere tasarlanmış fişeğin, daha düşük basınçlarda çalışmak üzere dizayn edilmiş 38 kalibre tabancaların fişek yataklarına girmesini engellemek üzere yapılmış bir emniyet tedbiridir. Bazı silah firmaları opsiyonel olarak sunduğu toplar ile çekirdek çapları hemen hemen aynı olan 9mm parabellum fişeklerin 38 kalibre tabancalarda kullanılmasına imkan vermektedir. Ülkemizde de 0,38 inçin metrik karşılığı olan 9,65mm çap olarak anılan fişeğin aslında gerçek çapı 9mm dir (9,06mm). Aynı durum 44 Special ve 44 magnum mermilerinde de söz konusudur. 0,44 inçin karşılığı 11,17 mm olması gerekirken gerçek çap 10,9mmdir.

Bir silahın çapını belirlerken sadece kullandığı merminin çapı belirleyici olmaz. Yivden yada setten yapılan ölçümlere göre de değişebilir. Ancak 9,65mm bu toleransların tamamen dışındadır.

Saygılarımla


En son çoti tarafından 21 Mar 2016, 21:23 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 21 Mar 2016, 15:51 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 15 Ağu 2012, 01:57
Mesajlar: 49
Yaş:
"25,4 çarpı 0,38 eşittir 9,65" diyen MKE
cebirden geçse de mantıktan kalıyor! :mrgreen:

"9,65'lik mermiyi 9mm'lik namludan
nasıl çatır çatır atabiliyorum?" diye düşünmez mi insan?


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 21 Mar 2016, 16:08 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 30 Ara 2012, 03:37
Mesajlar: 561
Yaş:
Hocam bizde bir toplu SW var ve fişeklerinde "9.65 SW Long" yazıyor, bu fişekler konuda izah ettiğiniz .38 Special fişekler midir ?
Teşekkürler.

_________________
Eğilmez başın gibi
Gökler bulutlu efem
Dağlar yoldaşın gibi
Sana ne mutlu efem...


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 21 Mar 2016, 16:56 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 04 Eki 2015, 23:12
Mesajlar: 212
Yaş:
Sayın Muhendus,

.38 Special, Smith Wesson firmasının geliştirmiş olduğu, genellikle .38 special olarak anılan ancak, .38 Smith Wesson Special olarak ta tabir edilen bir fişektir. .38 kalibre fişekleri tanımlamada 9,65 mm kullanımı genellikle MKE fişeklerinde görülen bir tanımlamadır. Dolayısıyla bu fişeklerin MKE yapımı olduğunu tahmin ediyorum. Bunun için metrik sistemde 9,1x29mmR tanımlaması daha sık karşılaşılmaktadır. R tablalı anlamına gelen "Rimmed" in kısaltmasıdır.

Bu fişekten tamamen farklı olan .38 S&W fişeğine 9,65mm normal tabanca fişeği ismini uygun gören yetkililer, kıyasla daha uzun kovan yapısıyla, muhtemelen onlara göre anormal gözüken bu fişeğe belkide ihracat pazarlarını da düşünerek uzun anlamına gelen ingilizce Long tanımlamasını uygun görmüş olabilirler. Çünkü Tek başına .38 S&W tabiri farklı bir fişeği, .38 s&w special tabiri farklı bir fişeği işaret etmektedir.

Ayrıca bu fişekler 38 Long Colt için imal edilmiş tabancalarda da kullanılabildiğinden belki Long tabirini eklemiş olabilirler.

Açıkçası 38(9,65) SW long olarak geçen benim bildiğim bir fişek yok. Kovan boyu 29mm geliyor ise, çekirdek çapı da yaklaşık 9,1mm geliyor ise .38 special fişektir. Bizim MKE yetkililerinin o zaman uygun gördüğü bir tanımlama olmuş olabilir. Belkide ürettikleri iki çeşit 38 fişekten kovanı uzun olana ingilizce Long ismini vermişlerdir.

32.S&W Long, 38 Long Colt fişekleri mevcuttur ancak bizim 9,65mm tanımlamasına uyacak fişekler değildir.

Maalesef at avrat silah sözünü çok severiz ama ilk iki kısımdaki terminolojide ve iletişimde hiç bir sıkıntı yaşanmazken konumuz olan üçüncü kısımda Türkçe terminolojimiz bir türlü oturmamıştır.Aynı şeylerden farklı kelimelerle bahsederken anlaşma zorda olsa da sağlanmakta ama bazen bir delinin attığı taşı kuyudan çıkarmak ta kolay olmamaktadır.

Bende hakkında herhangi bir bilgi sahibi olmadığım bu fişeği gerçekten çok merak ettim. Eğer fotoğrafını ölçü tahmini için bir cetvel ile , mevcut ise kutusuyla beraber, paylaşabilirseniz sevinirim.

saygılarımla


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 06 Nis 2016, 00:11 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 30 Ara 2012, 03:37
Mesajlar: 561
Yaş:
Hocam merhaba,

Evde fişekleri aradım, "Long" ibarelileri sanırım yaktık bir vakit, çünkü farklı geldiği için çok net hatırlıyorum fakat bulamadım.
Diğer mevcut 2 tip 9.65 fişeklerinin görsellerini paylaşıyorum. Kovan tablalarında farklılık mevcut. Son görselde de boyut kıyaslama için 9mm Parabellum fişek koydum yanlarına.

Resim
Resim
Resim

_________________
Eğilmez başın gibi
Gökler bulutlu efem
Dağlar yoldaşın gibi
Sana ne mutlu efem...


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 06 Nis 2016, 10:19 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 04 Eki 2015, 23:12
Mesajlar: 212
Yaş:
Sayın muhendus paylaşımınız için teşekkürler,

Resimdeki fişekler MKE yetkililerinin 9,65 S&W yada 9,65 Normal tabanca fişeği olarak adlandırdıkları, gerçek ismi .38 Smith Wesson olan toplu tabanca fişeğidir. Fişek tablasının kenarının yuvarlatılması fişek yatağında topun dönmesi ile dairesel hareket yapan kovanın, dayandığı tabanca arka duvarında zamanla birikmiş olan pislik, artık vs gibi rahat dönüşe engel olabilecek engellemelere karşı yuvarlatılmış kenarları ile takılma riskini daha aza indirmek, sürtünme alanını azaltmak olarak yapılan bir uygulamadır.

Bu fişek yeni üretilen tabanca modellerinde pek karşılaşılmasa da bir zamanlar oldukça popüler olan çaplardan bir tanesidir. 1963 yılına kadar da, 38/200 olarak adlandırılan 200 grainlik çekirdeği ile İngiliz silahlı kuvvetlerinin resmi ordu fişeği olarak kullanılmıştır.

Bu fişek günümüz standartlarında kişisel savunma için zayıf addedilmesine karşın fiiliyatta, kağıt üzerinde hesaptan hareketle zan ettiklerimizin aksine bir takım özelliklere sahip olması bakımından hakkında biraz bilgi vermenin faydalı olacağını düşünüyorum. Fişek 1877 yılında Smith Wesson firması tarafından geliştirilmiştir. 9,2mm çekirdek çapı ve değişik kovan yapısı dolayısıyla, çokça karıştırılan, .38 Spacial fişeğinden tamamen farklıdır. MKE üretimi fişekler 11,5gram mermi çekirdeği ağırlığına sahip 10 metre mesafede 180-190 mt/sn hıza sahiptir. 38/200 olarak adlandırılan İngilizlerin kullandığı fişekler ise 200 grainlik bir mermi çekirdeğine ve 190mt namlu çıkış hızına sahiptir.

Sadece mermi hızına bakarak bir fişeğin gücünü tayin eden eksperlerin, bu fişek düşünüldüğünde gözden kaçırdığı, yada ingilizlerin 1963 yılına kadar bu fişeği kullanmalarını sebep olan nedenler nelerdir acaba?

Bir fişeğin gücünün ifadesi olarak hız tek başına yeterli değildir. Hız ile beraber çekirdeğin taşıdığı enerjiye etki eden ağırlık, terminal safhada canlı dokuya enerji transferini etkileyen çekirdek boyu, yapısı, metali,stabilizasyonunu sağlayan namlu yiv tur oranı da göz önüne alınmalıdır. Zira merminin taşıdığı enerji kadar bu enerjinin hedef üzerine aktarılması da önemlidir. Hedefi delip geçen bir mermi sahip olduğu enerjinin bir kısmını hedefe aktarırken kalan kısmını kendisiyle beraber alarak götürmektedir.

.38 S&W fişekleri çapına oranla oldukça ağır bir çekirdeğe, düşük hıza, uzun bir çekirdeğe sahiptir. Bu tabancaların yiv set tur sayısı uzun çekirdeği düşük hızlarda hedefe çarptığında stabilize etmek için yeterli değildir. Dolayısıyla bu çaptaki mermiler canlı dokuya çarptıklarında doğrusal hareketini kaybderek yalpalamaya yada takla atma eğilimindedirler. Yanlamasına hareket eden mermi çekirdeği daha büyük yara kanalına sebebp olur ve sürtünme yüzeyi dolayısıyla enerjisinin tamamını hedef üzerinde harcarlar. Bu etki, daha ağır ve uzun mermi çekirdeğine sahip, yumuşak ceketsiz kurşun çekirdeğe sahip 38/200 fişeğinde daha güçlüdür. 190 metre hıza sahip 11,5 gram çekirdek ağırlığındaki bir fişeğin taşıdığı enerji 207 Joludur ve bu enerjinin hepsini hedef üzerinde sarf etmesi, yanlamasına hareket eğilimi dolayısıyla daha geniş yara kanalı vasıtasıyla hayati organ ve damarlara tahribat verme ihtimali bu fişeğin etkisini arttıran hususlardır. Cilt altından 10cm mesafede hayati organ ve damarlara ulaşılabilir olması dolayısıyla daha güçlü fişeklerin mevcudiyeti diğerlerini matematiksel olarak daha güçsüz kılabilirken, etkisiz kılmamaktadır. Zira her türlü silah ölümcüldür ve bacakta dahi olsa bir atardamaırn kesilmesi çok kısa sürede ölümle sonuçlanabilmektedir. 113 grainlik 73mt/sn bir hıza sahip .38 kalibre mermi cilt altına 6cm işlemeye yeterli enerjiye sahiptir ve bir damarın kesilmesi ciddi yaralanmalara sebep olabilir. Bu özelliklerinden dolayı bu fişek İngiliz subaylarınca 1963 yılına kadar kullanımda kalması uygun görülmüştür ve Hindistan emniyet güçlerince halen kullanılmaktadır.

Saygılarımla


Başa dön
   
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 6 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye