TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 18 Oca 2018, 06:48

Tüm zamanlar UTC+03:00


Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
LoadingYeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 7 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: 9mm Parabellum fişeği
MesajGönderilme zamanı: 22 Şub 2016, 11:42 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 04 Eki 2015, 23:12
Mesajlar: 212
Yaş:
Merhabalar,

En yaygın ve popüler tabanca fişeği hangisidir sorusuna verilecek yanıt, günümüz ve geçmiş de dahil olmak üzere, muhtemelen 9mm Parabellum olacaktır. 9mmP hem tabancalarda hem de makinalı tabancalarda kullanılabilen, nerdeyse standart haline gelmiş bir fişektir. Hemen hemen tüm polis ve ordu güçlerinin yarı otomatik tabancalarında kullanılırken Nato güçlerinin de standart fişeğidir. “Cartridges of the World” kitabına göre de dünyanın en yaygın olarak kullanılan fişeğidir. 70’in üzerinde ülke tarafından üretilmektedir. Silah üreticilerinin, yaygın olarak kullanılan ve bulunabilen bu fişeğe uygun tabanca geliştirmeleri, satışlarını arttırmanın ve ticari başarının da yolu olarak düşünmeleri, hemen hemen her markada bu çapa uygun modellerin yapılmasını da sağlamıştır. Hatta o zaman doğu bloğunun bir üyesi olan Çekoslavakya dahi CZ-75 tabancasını mensup olduğu bloğunun alamet-i farikası olan 9x18mm Makarov çapta değil, 9mm Parabellum mermisine uygun olarak geliştirmiştir.Bu tabancanın bu kadar popüler olmasında mükemmel tasarımının yanında, kullanmış olduğu merminin de büyük payı vardır. 1951 yılından beri 9X18mm den vazgeçmeyen Ruslar da yeni model silahlarını ağırlıklı olarak 9mmP mermisine uygun olarak geliştirmektedirler. Bu fişek, özellikle İspanyol tasarımı başarılı istisnaları mevcut olsa dahi, kilitli sürgü gerektiren tabanca dizaynlarının alt limit çapı olarak gösterilmektedir.

Bu fişeğin geliştirilmesi, yarı otomatik silahların yeni yeni geliştirilmeye başlandığı 1900 lü yılların başına dayanır. Yarı otomatik silahların geliştirilmeye başlamasına kadar toplu tabancalar piyasaya hakimdiler. Dolayısıyla piyasa da en çok bulunan fişekler de toplu tabanca fişekleriydi ve bunlar yarı otomatik tabancalarda kullanılmak için uygun değildiler. John Moses Browning, Thedor Bergmann, Hugo Borchardt gibi silah tasarımcıları tasarladıkları silahlarda kullanmak üzere kendi fişeklerini de tasarlıyorlardı. Bu geleneğe bağlı kalınarak, 9mm Parabellum fişeği de mucit Georg Luger tarafından kendi tasarımı olan Luger tabancasında kullanılmak üzere 1901 yılında dizayn edilmiş ve 1902 yılında seri üretime girmiştir. Ülkemizde makaralı parabellum olarak tanınan P-08 tabancası, Hugo Borchart’ın C-93 tabancasının tasarım özelliklerinden esinlenerek 1898 yılında Georg Luger tarafından patenti alınmış ve 1900 yılında üretime girmiştir. Silah ilk olarak şişe boyunlu tipte 7,65 x 21mm çapında, 7,65mm Parabellum olarak bilinen fişeği kullanacak şekilde üretilmiştir. Ancak daha sonraları zayıf olarak addedilen gücünden dolayı daha etkili bir çapa olan talebin gelmesi üzerine Georg Luger 7,65 Parabellum fişeğinin şişe boyun kısmını iptal edip kovanın boyunu 19mm ye düşürerek 9mm çapında ki bu mermiyi geliştirmiştir. Fişeğin kovan dip tablası, gövde ölçüleri ve toplam boyu aynı olmasından dolayı mevcut tabancalarında sadece namlunun değiştirilmesi ile rahatlıkla kullanılabilecek bir mermi yapmıştır. Böylelikle yeni geliştirmiş olduğu fişeği kullanmak için, silah üzerinde çok fazla modifikasyona gitmeden farklı çapta bir mermi kullanılmasını da sağlamıştır. Bu yeni fişek 9mm Parabellum olarak adlandırılmıştır.

9mmP mermiler tablasız, konik yapılı bir kovan yapısına sahiptir. Merminin kovan dayanma (headspace) mesafesi, kovan dip tablası ile kovan ağzı arasında ölçülür yani 9mmP , fişek yatağının en sonunda yer alan çıkıntıya kovanın uç kısmı ile dayanarak oturur. SAAMI standartlarına göre kovan tablası 10.01mm, kovan silindir gövdesinin başlangıcı 9,93mm, kovan ağzı ise 9,65mm çapındadır. Kovanın bu konik yapısı beslemenin sorunsuz yapılmasına katkıda bulunur. Kovanlar genellikle pirinçten ayrıca aliminyum ve çelikten de imal edilmektedir. İlk çıkan tiplerinin mermi yapısı ucu kesik koni şeklindedir. 1910’lu yıllarda beslemeyi kolaylaştırmak üzere mermi ucu yuvarlatılarak bugünkü geleneksel formunu almıştır.

Yaygın olarak kullanılan ve kolaylıkla bulunabilen bir fişek olmasından dolayı, her ne kadar toplu tabanca fişeği olmamasına rağmen, bu mermiyi alabilecek özelliklere haiz toplu tabancalar da imal edilmektedir. Fişek kovanı tablasız olmasından dolayı, mermiler kovan çıkartma kanalına takılan ve tabla görevi gören özel bir segman ile kullanılabilmektedir. Bunlar 3’lü olabileceği gibi 6’lıda yapılmaktadır.

Bu merminin oldukça etkili olması, yarı otomatik silahlarda çift sıra şarjör ile bir toplu tabancanın 2 yada 3 katı mermi alması, çift sıra şarjör kullanımında kabze ergonomisini çok kabalaştırmaması, neredeyse tüm silah üreticilerinin bu fişeğe uygun yüksek kapasiteli silahlar geliştirmesinin en önemli sebeplerinden birisidir.
Bu fişek için kullanılan 9x19mm, 9mm Luger, 9mm Nato, 9mm Para, 9mmP (bizim MKE fişeklerinde de bu tanımlama kullanılmaktadır) tabirlerinin hepsi doğrudur ve aynı mermiyi işaret etmektedir. Ülkemizde yaygın bir şekilde bu fişeği anmak için kullanılan, her ne kadar söyleyen ve dinleyen ne demek istenildiğini anlasa da, uzun 9 tabiri terminoloji bakımından doğru bir söyleyiş değildir. Uzun 9, 9mm Browning Long (9mm Uzun Browning) olarak adlandırılan, 9 x20mm fişeğinin ismidir. Bu fişek bizim kısa 9 olarak bildiğimiz 9mm Short Browning (9mm Kısa Browning) fişeğinin kovan boyu 20 mm olarak uzatılmış büyük kardeşidir ve ülkemizde Osmanlı zamanında Polis Teşkilatında kullanılmak üzere alınan, üzerinde padişahın tuğrasını taşımasından dolayı Tuğralı Browning olarak da bilinen, FN Model 1903 tabancasında kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Bu tabir yanlış bir şekilde dilimize yerleşerek 9mmP mermisini tabir etmek için kullanılır hale gelmiştir. Maalesef işin erbab sınıfı içinde dahi bir hayli içine düşülen yanlıştır.MKE marka 9x20mm tabanca fişeğinin arkasındaki 9UB harfleri merminin “9mm Uzun Browning” olan isminin baş harflerinden oluşan kısaltmasıdır. Kovan boyu 9mm parabellumdan 1mm daha uzun olmasına rağmen, çekirdeğin büyük kısmının kovanın içinde kalmasından dolayı toplam boyu daha kısadır. ilk hız, güç ve enerji olarak da daha düşük değerlere sahiptir. 7 gramlık(108grain) mermi çekirdeği saniyede 340mt lik bir ilk hız ve 429 joul enerjiye sahiptir.

Fişeğin arkasından gelen Parabellum Latince bir deyiş olan “Si Vis Pacem, Para Bellum” dan gelmektedir. Bunu günümüz Türkçe’sine “Eğer barış istiyorsan savaşa hazırlıklı ol” olarak tercüme edilirken atalarımız ise “ Eğer ister isen sulh-u salah hazır ol cenge” demişlerdir. Para Bellum ise tek başına “savaşa hazırlıklı ol” demektir. Bir mermi için verilebilecek aslında çok manidar bir isim. Bu fişeğin ülkemizde ilk kullanımı Osmanlı’nın son zamanlarında envantere alınan P-08 tabancaları ile olduğu söylenmektedir. Hatta Enver paşanın, uzun namlulu “Luger Artillery ” modeli ile çekilmiş fotoğrafları bu silahı kullanan ünlü şahsiyetlere örnek olarak kullanıldığı görülmektedir.

9mm parabellum mermileri makinalı tabancalarda da oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle Almanlar 2. Dünya savaşında bu çapta oldukça başarılı ve etkili makinalı tabancalar yapmışlar ve muharebede de yaygın olarak kullanmışlardır. 200 metre mesafeye kadar etkili bir şekilde kullanılan bu makinalı tabancalara MP38/40 örnek olarak gösterilebilir. MP40 bir çok ülke tarafından savaş sonrası yıllarda uzunca süre kullanmasına rağmen en son olarak 1990’lı yıllarda Norveç ordusunun envanterinden emekliye ayrılmıştır. Makinalı tabancalarda kullanılacak fişekler daha fazla ilk hız elde etmek için normal tabanca fişeklerine göre daha yüksek basınç oluşturacak şekilde doldurulurlar. Bu fişeklerin yüksek basınçlı olduğunu ifade etmek üzere (+) işareti kullanılır. +P standart basınçtan %10 dolaylarında, +P+ ise %40’a kadar fazla basınç oluşturduğunu ifade eder. Bu yüksek basınçlı fişeklere örnek olarak yurdumuzda üretilen ve arkasında mp-5 yazan 9mm Parabellum fişekler örnek gösterilebilir. Bu fişekler her ne kadar tabancalarda da kullanılabilirse de, oluşturduğu yüksek basınç nedeniyle silahların erken yıpranmasına yol açabilir. Acil durum haricinde bu tip fişeklerin tabancalarda kullanılması tavsiye edilmemektedir. Kullanılan tabancanın tasarım olarak bu tarz yüksek basınçlı fişeklerin kullanımına uygun olması gerekir. Rus GSH-18 tabancası özellikle yüksek basınçlı zırh delici çekirdeğe sahip 7N21 ve 7N31 fişeklerinin kullanılmasına uygun olarak dizayn edilmiştir. 9mmP 7N31 +P+ 4,1 gramlık çelik nüveli mermi çekirdeği namlu çıkış ağzında 600mt/sn hıza ulaşır. 8 gram çekirdek ağırlığına sahip standart 9mmP mermi ortalama 350-370 mt/sn namlu çıkış hızına sahiptir. 9mmP tabanca mermisinin gidebileceği en uzak mesafe bir çok kaynakta 2200 metre civarlarında verilmektedir. Bu mesafe dahilinde merminin yaralama gücü kesindir ve atış talimleri esnasında bu mesafe göz önüne alınarak, istenmeyen kazaların önüne geçebilmek için gerekli emniyet önlemlerinin alınması önemlidir.Maalesef televizyon seyrederken camdan gelen mermiyle vurulma vakaları bu basit bilginin eksikliğinden duymaya alışmış olduğumuz haberler arasına girmiştir.

9mm Parabellum mermisi çok yaygın olarak kullanıldığından değişik tiplerde üretilmiş ve üretilmektedirler. Genel olarak en çok 7,5 gram (116 grain) yada 8 gram(124 Grain) çekirdek ağırlığına, kurşun nüve ve tombak gömleğe sahip olanlar en yaygın olanlardır. 2. Dünya savaşında susturuculu silahlarda kullanmak üzere İngilizler 11gram (170 Grain), Alman’lar 9,75 gram(150 grain) çekirdek ağırlığında tiplerini üretmişlerdir. Bu fişeği muharebe de yoğun olarak kullanan Almanlar ikinci dünya savaşında çelik nüveli çekirdeğe sahip 9mmP fişekler yapmışlardır. Bunları standart olanlarından ayırmak üzere çekirdek siyah renkli olarak üretilmiştir. Askeri amaçlı olarak ikinci dünya savaşı esnasında ve sonrasında izli olanlar da üretilmiştir. Merminin taşıdığı özellikler mermi çekirdeğinin rengi, üzerine konulan boyalar yada mermi kovan tablasına vurulan bir takım kodlamalar ile belirtilir.

Sadece 9mmP mermi ve bu merminin değişik tip ve markalarını toplayan koleksiyoncular vardır. Yine bu koleksiyonerler tarafından 9000 in üzerinde çeşitli tip, marka ve özellikte varyasyonunun dökümante edildiği yazılmaktadır. Standart üretimlerin maximum basıncı SAAMI standartlarına göre 35.000 PSI, C.P.I standartlarına göre 34.000 PSI olarak belirtilirken, +P olanlar 38.500 PSI, Rus 7N21 fişeği ise 41.000 PSI basınç oluşturmaktadır. Kıyas yapmak için diğer fişeklerden de örnek verilmek gerekirse standart üretim .45 ACP 23.000 PSI, bizim 9,65 olarak bildiğimiz .38 Special 17.000 PSI, 9mm Kısa Browning 21.500 PSI basınç oluşturmaktadır. MKEK web sitesinde MKE fişeklerinin 41.335 PSI a tekabül eden 2850 bar oluşturduğu, 8gr çekirdek ağırlığı ile 16 metrede 370mt/sn hız verdiği yazılmaktadır. Yazılmış olan basınç SAAMI ve C.I.P. standartlarının çok üzerinde gözükmekte, MKE 9mmP mermisini özel fişekler +P+ kategorisine sokmaktadır. Bu bilginin doğruluğunun yetkililerce gözden geçirilmesinde fayda vardır. MKE de 9mmP standart ve Makinalı tabancalarda kullanılmak üzere arkasında MP-5 ibaresi bulunan yüksek basınçlı olmak üzere 2 tipte üretimi vardır.


Bu çapta çeşitli egzotik fişeklerde yapılmıştır. Fransızların 1970 li yıllardaı, delme gücünü arttırmak üzere yaptığı bakır alaşımlı, THV (Tres High VElocity) adı verilen değişik çekirdek yapısına sahip yüksek hızlı doluları vardır. İsraillilerin geliştirdiği, yakın mesafelerde kullanılmak üzere geliştirilmiş, plastik bir ceket içerisine yerleştirilmiş çelik bilye atan tipleri mevcuttur. Belçikalılar çekirdeğin arkasına takılmış, sürtünmeyi arttırarak çekirdeğin gideceği maximum mesafeyi azaltan kanatçıklı çekirdekler üzerinde ar-ge yapmışlardır. Acil durumlarda kurtarma ekiplerine yerlerini bildirmek üzere yapılan işaret fişeği görevi gören tipleri de imal edilmişlerdir. Bu tarz özel fişeklerin satışı genellikle askeri ve emniyet personeli ile kısıtlı tutulmuştur. Makinalı tabancalarda yada özellikle Amerika’da geniş kullanımı olan 9mmP karabinalarda, merminin balistik değerlerini iyileştirmek ve uzak mesafede taşıdığı enerjiyi yüksek tutmak için, genellikle sivri uçlu yivli tüfek mermilerinde görmeye alışık olduğumuz kayık kuyruk yada konik kuyruk tipte çekirdek dizaynına sahip tipleri de bulunmaktadır.

Bu mermiyle hemen hemen aynı ölçülere sahip İtalyanların geliştirmiş olduğu 9mm Glisenti mermisi de vardır. Bu mermi dış görünüş olarak 9mm P ile aynı olmasına rağmen güç olarak oldukça oldukça düşüktür. 8gr çekirdek ağırlığına ve 325 mt/sn ilk hıza sahip olan bu mermi için İtalyanlar ilginç bir şekilde, uçaklarda kullanılmak üzere çift namlulu oldukça yüksek atış hızına haiz bir hafif makinalı tüfekte yapmışlardır. Villar Perosa adı verilen bu silahın bir uçak düşürmek için oldukça yetersiz olduğunu anlamaları da pek uzun sürmemiştir. Bu mermi artık üretimden kaldırılmış sadece Fiocchi firması elde bulunan silahlar için ara ara üretimini yapmaktadır.
9mm Parabellum mermisinin ve bu mermiye uygun yapılan silahların uzunca bir süre envanterde kalacağı, bu mermi için değişik çekirdek, hız, ve enerji kombinasyonlarında yeni tiplerinin imal edileceği, yeni çıkarılan tabanca modellerinin de ekseriyetle bu çapa uygun yapılacağını öngörmek hiç te yanlış olmayacaktır.

Saygılarımla


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: 9mm Parabellum fişeği
MesajGönderilme zamanı: 22 Şub 2016, 18:51 
Çevrimdışı
Uzaklaştırıldı

Kayıt: 27 Tem 2015, 15:42
Mesajlar: 386
Konum: Ankara
Yaş:
Elinize sağlık. Kolay gelsin.


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: 9mm Parabellum fişeği
MesajGönderilme zamanı: 02 May 2016, 09:28 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 04 Eki 2015, 23:12
Mesajlar: 212
Yaş:
Merhabalar,

Ülkemizin tabanca mühimmatları konusunda tek "resmi" tedarikçisi MKE"nin zaman içerisinde fişek tablası bilgilendirmesinde yaptığı değişiklikler fotoğraflardan görülmektedir. MKE nin eski üretim fişeklerinde T.C MKE ibaresi bulunmaktadır. MKE'nin o dönemki muhterem yöneticileri, günümüzde, bu dilbilgisiyle bir çok forumda fikir beyan etmeye kalkmış olsalardı sağlam bir şekilde bezirlenerek ilkokul bilgilerini tekrar gözden geçirmeden, bırakın yazmayı okumaya bile cesaret edemezlerdi. Her ne hikmetse yada nasıl gözden kaçmış ise T'den sonra gelen noktalama işareti C den sonraki eksik kalmıştır. Bu MKE nin erken üretim fişeklerine örnektir. Şu an üretmediği Nagant fişeklerinde bile aynı ibare yer almaktadır. Fişek üzerinde herhangi bir çap ibaresi bulunmamaktadır. Muhtemelen orjinal kutularının üzerine yapım tarihi ve çap bilgilerini koymaktaydılar.

ikinci sırada yer alan MP-5 ibaresi bulunan fişek makinalı tabancalarda kullanılmak üzere, yüksek basınç ile doldurulmuş fişektir. Ekseriyetle emniyet mensuplarının elinde atış antremanlarından kalan bakiyelerin içinden çıkmaktadır. Bu yüksek basınçlı fişeklerin normal tabancalarda kullanılması erken yıpranmaya yol açabileceğinden pek tavsiye edilmez. Zira normal fişeklerini bile +P+ seviyelerinden daha yüksek basınçta doldurduğunu kendi web sitesi bilgi kısmında beyan eden MKEnin bu fişekleri ne seviyelerde doldurmuş olabileceği ihtimali karşısında fikir vermektedir. Bu mermiler genelde bakır renkli çekirdek ile doldurulmuşlardır. Daha sonraları Fişeklerin üzerine 9mm parabellum çapta olduğunu belirtmek üzere 9P ibaresi konulmuştur. Bu fişeklerin gömlek kısmı uzunca süre gümüş renginde malzeme ile imal edilmiştir. Daha sonra fişeklerin yapım yılını kovan tablasının üzerine basmaya başladılar. Resimde görülen 15 rakamı mermilerin 2015 yılı imali olduğunu göstermektedir. Uzunca süre saklanması düşünülen fişeklerin ne zamandan kaldığının anlaşılmasında, antremanlarda ilk önce eskilerinin tüketilmesinde eski fişeklerin ayırt edilebilmesi bakımından faydalı bir uygulamadır.

Erken üretim fişeklerde dikkat çeken bir ayrıntı ise kovan ağzında büzme kullanılmış olmasıdır. Headspace yada fişek oturma mesafesi kovan ağzından ölçülerek hesaplanan bu fişeklerde bu hassas kısmın sıktırılarak büzülmesi pek arzu edilecek bir durum değildir. 7,65mm Br. gibi kovan tablası kalınlığı oturmalık mesafesi olarak ölçülen fişeklerde yağ kanalına kıvırma şeklinde yapılan ağız büzmelerinin herhengi bir negatif etkisi olmamasına rağmen bu 9P memrisinde pek sağlıklı bir uygulama değildir zira 9P fişek yatağına kovan ağzı ile dayanarak oturmaktadır. Ağız büzme kalıplarında bir hata olması durumunda o parti üretimlerin tutukluklara meyilli olması ihtimal vardır. Daha sonraki üretimlerde bu durum düzeltilerek kovan ağzı olması gereken şekilde bırakılmıştır.

Bir diğer dikkat çeken konu ise zaman içinde mermi çekirdekleri burun yapısının nispeten daha sivri yapılmış olmasıdır. Bu fişeklerin MKE nin kendi yapımı olmadığı, uzun süredir farklı ülkelerde kendi markası ile fason olarak yaptırdığı söylenmektedir. Bu arada en sonunda resim yüklemeyi öğrenebildim ancak anlatıma resim kampanyasına katkıda bulunmak isteyenleride memnuniyetle karşılayacağımı belirtmek isterim.

saygılarımla

Resim
Resim


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: 9mm Parabellum fişeği
MesajGönderilme zamanı: 17 May 2016, 22:12 
Çevrimdışı
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 07 Şub 2013, 03:00
Mesajlar: 5185
Yaş:
MKE 9mm para fişekleri ( kısa 9mm ve 7.65mm dahil ) bir süredir Çek Sellier& Bellot firmasına fason olarak ürettiriyor.


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: 9mm Parabellum fişeği
MesajGönderilme zamanı: 18 May 2016, 17:46 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 04 Eki 2015, 23:12
Mesajlar: 212
Yaş:
Eğer kullandığımız fişekler S&B imalatı ise kaliteli mermi kullanıyoruz demektir.

Saygılarımla


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: 9mm Parabellum fişeği
MesajGönderilme zamanı: 18 May 2016, 18:37 
Çevrimdışı
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 01 Kas 2015, 01:12
Mesajlar: 1141
Yaş:
Son 1 yıldır GECO üretiyor biliyorum.

_________________
Resim
Resim


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: 9mm Parabellum fişeği
MesajGönderilme zamanı: 14 Eyl 2017, 16:49 
Çevrimdışı
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 09 Haz 2017, 23:03
Mesajlar: 2
Konum: KADIKÖY
Yaş: 38
arkadaşlar selamlar 9mm mermisi ile ilgili olarak birkaç ayrı mermi satışı yapan mke bayinden de duydum acaba mke nin mermi veya mermi barutu ile iligili bir sıkıntısı mı var yerli mermi üretim mi yapılamıyor. Yukarıdaki yazılar 2015 yılına ait mesela orda da mermilerin yurtdışında imal ettirildiği belirtilmekte bu durum günümüzde de hala geçerli mi acaba

yani mke yerli ve milli barut ve mermi üretiminde ülkemizin son durumu nedir bilen arkadaşlar bizi aydınlatırsa sevinirim saygılar


Başa dön
   
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 7 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye