TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 12 Ara 2017, 11:30

Tüm zamanlar UTC+03:00


LoadingYeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Efsane Tüfek Rigby
MesajGönderilme zamanı: 27 Haz 2016, 09:06 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 04 Eki 2015, 23:12
Mesajlar: 212
Yaş:
Merhabalar,

W.D.M. Bell, John A. Hunter, Harry Selby, Tony Sanchez, Marcus Daly, John Taylor Bill Pridham. Saydığımız bu isimlerin ortak noktası dünyanın en meşhur avcıları arasında gösterilmeleridir. Dünyaca ünlü bu avcıların ortak noktası ise kullandıkları Rigby tüfekleridir. Meşhur avcıların tüfeği olan John Rigby & Co. 1775 yılında kurulan ve halen faaliyet gösteren en eski 3. Silah imalatçısıdır. Firma 1758 yılında doğan John Rigby tarafından günümüzden 241 yıl önce 1775 yılında İrlanda’nın Dublin şehrinde kurulmuştur. Rİgby kurulduğu günden bugüne kadar geçen süre içerisinde hem silah hem de mermi olarak bir çok tasarım ve yenilikler yapmıştır. Şirketin dönüm noktalarından biriside 1887 yılında , mekanizma kollu tüfekler hakkında çok geniş bilgi ve deneyim edineceği , Enfield’ta ki silah fabrikasına atanmasıdır. Kraliyet Hafif silah fabrikasındaki görevi ise kara barut ile çalışan tek atışlı tüfeklerin dumansız barutla çalışan tüfeklere dönüştürülmesi işidir. Bu fabrika aynı zamanda Lee-Enfield tüfeğinin de yapıldığı yerdir. 1895 yılında servise giren ve 1960 ların ortalarına kadar İngiliz silahlı Kuvvetlerinde yaygın bir şekilde kullanılmış olan ve Hindistan gibi Eski İngiliz sömürgelerinde hala aktif olarak kullanılmakta olan bu tüfekler Çanakkale savaşlarında bolca ele geçirilmiştir. Bir zamanlar köy yada Kır bekçilerinin elinde gördüğümüz ve ülkemizde “İngiliz Mavzeri” diye bilinen orijinal ismiyle 303 British çapta, bizim tabir ettiğimiz şekilde ise 7,7mm çapında 10 mermi kapasiteli, kendi klasmanında çok iyi sayılabilecek bir tüfektir. Firma bu süre zarfında kendi imal edeceği tüfeklerde çok işine yarayacak deneyim kazanmıştır. Enfield’taki görevinin sona ermesinden sonra meşhur Alman tüfek imalatçısı Mauser ile anlaşmış 12 yıllığına İngiltere ve kolonilerine satışı için tek yetkili satıcısı olmuştur. Bu yakın işbirliğinin bir sonucu olarak 1899 yılında Mauser firmasından güçlü .400/350 mermisinin sert etkilerine dayanabilecek bir mekanizma yapmalarını telep etmişlerdir. 1900 yılında tamamlanan bu mekanizma ilk magnum platformu sayılır. 1912 yılında ise meşhur.416 Rigby tüfeği modifiye edilmiş bu Mauser mekanizması ile imal edilmiştir. Bu efsane tüfeğin ilk müşterisi Albay Wools Sampson dur. Bu tüfeğin teslim edildiği 29 ağustos 1912 yılından ikinci dünya savaşına kadar geçen süre içinde .416 Rigby tüfeklerinden sadece 189 adet üretilip müşterilere teslim edilmiştir. Bu tüfekler gerçekten de nadir bulunan çok kıymetli tüfeklerdir. Firma hangi modeli, kime ne zaman sattığının kaydını tutmuş ve tutmaya devam etmektedir. Bu kayıtlar müşteri portföyünü oluşturan meşhur avcıların, lordların, ve kralların isimleriyle doludur.
1951 yılında Rigby ailesinin son ferdi Teo Rigby’nin ölmesi ile firma bir çok kez el değiştirmiş, hatta bir ara üretimini Amerikaya taşımıştır. 2013 yılında ise Blaser, Sauer ve Mauser firmalarının da sahibi olan L and O Grubu tarafından satın alınmıştır. Geçtiğimiz yıllarda çalkantılı bir dönem geçiren Rigby, 2013 yılında üretimini kaliteli ve pahalı tüfeklerin merkezi sayılan Londra’ya taşımıştır. Şirket şu an silah imalat ve ticaretiyle beraber safari ve av konusunda oldukça tecrübeli olan Patricia Pugh ve Marc Newton tarafından yönetilmektedir.

Rigby 23 Ocak 2014 tarihinde yayınladığı bir basın bildirisi ile J.Rigby&Co ile Mauserin yeniden birlikte çalışarak “The Big Game” (Türkçesiyle büyük av demektir) adıyla yeni bir tüfek gelişirdiğini silah ve av dünyasına duyurmuştur. “The Big Game” yine klasik Mauser Model 98 mekanizması ile üretilecektir. Mekanizma ve namlular mauser tarafından üretilecek silahın dipçik, gravür, montaj vs. işleri rigby ustaları tarafından yapılacaktır. Bu model Meşhur .416 Rigby nin tüm özelliklerini üzerinde taşıyacağa benziyor. Namlu ve mekanizmalar her ne kadar Mauser tarafından yapılıp gönderilecek ise de silahların dayanıklılık testleri İngiltere’de yapılacak ve İngiliz mühürlerini (proof marks) taşıyacaktır. Bu denemelerde silahın kullanacağı mermilerin oluşturacağı basıncın çok üzerinde basınç oluşturan özel imal edilmiş mermiler ateşlenir ve namluların ve mekanizmaların bu yüksek basınca dayanıp dayanamayacağı kontrol edilir. Eğer namluların üretiminde bir hata var ise bu deneme esnasında namlular yarılır yada parçalanır. Bu testlerden geçen tüfeğin zaten daha düşük basınçlarda çalışan fişeklerle kullanılmasının güvenli olacağı kanıtlanmış olur. İngiltere’de imal edilen ateşli silahların bu denemelerini yapan kuruluşlara da “proof house” denir. Eğer namlular bu testi geçer ise testin yapıldığı yere has olmak üzere namluya bir takım işaretlemeler vurulur ve bu işaretler silahın dayanıklılığının test edilmiş olduğunu belirtir. Turkiyede bildiğim kadarıyla bu iş için kurulmuş bağımsız bir organizasyon yok ve bu testleri firmalar kendi bünyelerinde yapıyorlaryada yapıyor görünüyorlar . İngiltere’de 1868 yılında çıkarılan bir kanunla bu dayanıklılık testinden geçmemiş tüfek ve namluların satımı ve ticareti yasaklanmıştır ve bu kanun bazı değişikliklerle beraber halen yürürlülüktedir.

The Big Game tüfeği Single Square Bridge modelinde .416 ve .450 Rigby çaplarında 56 cm namlu uzunluğuna sahiptir. Bu silah sadece Gez ve arpacık kullanılarak ateş edilmek üzere dizayn edilmiştir. Gezlerden birisi sabit diğer ikisi katlanır olarak V formludur. Nişangahlar 60, 140 ve 230 metrelere sıfırlanmıştır. Mekanizma klasik 3 kademeli mauser emniyetine sahiptir. Double square modeli ise daha çok dürbünle kullanılmak üzere tasarlanmış ve .375 H&H ile .416 Rigby çaplarda 61 cm namlu ile imal edilmiştir. Bu tüfekte diğerinin aksine değişik tipte dürbün sistemleri ile daha rahat kullanılabilmesi için yatay pozisyona sahip Winchester tipi emniyet kullanılmıştır. Her iki silahın da menevişi plazma nitrit yöntemiyle yapılmış ve güneşte parlamayı önleyen özelliktedir. Şarjör 4 adet mermi kapasitelidir, namluya sürülecek bir mermi ile beraber toplam kapasite 5’tir.

Rigby mekanizma kollu tüfeklerde olduğu kadar yivli ve yivsiz çiftelerde de oldukça meşhurdur. Patentini 1879 aldığı “rising bite” yada “vertical bolt” denilen(Türkçeye yükselen pimli yada kamalı şeklinde çevrilebilir) kilit sistemi ile 1879 ila 1910 yılları arasında yaklaşık 1000 adet tüfek üretmiştir. Bu kilit sistemi namluyu, arkasındaki çıkıntı şeklindeki kilitleme yuvasına oturan yükselen bir kama vasıtasıyla gövdeye sabitlemektedir. Oldukça dayanıklı olan bu kilit sisteminin yapılması çokça el emeği ve ustalık istediği için 1.dünya savaşından önce imalatından vazgeçilmiş ancak Mayıs 2013 yılında bu sistem ile çalışan yivli çiftelerin imalatına tekrardan başlanmıştır. Bunun yanısıra çifteler müşterinin isteği doğrultusunda “boxlock” yada “sidelock” mekananizmalarından birisiyle de üretilebilmektedir.

Rigby firması tüfekleri kadar geliştirdiği fişeklerle de tanınır. Dumansız barutun icat edilip yaygınlaşmaya başlamasından birkaç yıl sonra 1889 yılında Curtis and Harvey barut fabrikası ile beraber .450 x 3¼” Nitro Express mermisini geliştirmiştir. İngilizler Ölçü ve tartıda dünyanın geri kalanından farklı bir sistem kullanmayı severler. O yüzden bu fişeğin tanımını biraz daha açmak gerekir. 450 nin arkasından gelen 3¼” İngiliz ölçü sistemine göre 3,25 inçlik(üstte iki virgülde inç demektir) kovan boyunu ifade etmektedir. Buda bizim kullandığımız metrik sisteme göre 83 mm’ye tekabül etmektedir. Fişekler İngilizlere özgü makarnaya benzeyen 70 grainlik (4,53 gram) Cordite barut ile doldurulmuştur. Şunuda söylemek isterim ki hazır fişeklerin kolay bulunmadığı, bulunanlarında oldukça pahalı sayıldığı zamanda kendi domuz kurşunumuzu doldururken 1.90 gram MKE yapımı barut hakkı koyardık. Bu fişeğin aldığının yarısı kadar olan bu barut hakkı bile atış esnasında hatırı sayılır tepme yapardı. Cordite barutunun kullanılmasıyla 480 grainlik (31,1 gram)mermi çekirdek 670 metre saniye namlu hızına ulaşmaktadır. Yivli bir tüfek için oldukça ağır sayılan bu çekirdeklerin bu kadar yüksek hızlara ulaşması sonucu elde ettiği yüksek enerji değerleri kara barutla çalışan ve tehlikeli avlarda kullanılan 8 ve 4 kalibre tüfeklere olan ihtiyacı yavaş yavaş ortadan kaldırmıştır.

Rigby firmasının geliştirdiği fişeklerin en meşhuru şüphesiz 416 Rigby’dir ( 10,6x74mm ) . Bu çapın avcılar arasında oldukça popüler olmasından dolayı daha bir çok firma da .416 çapta mermiler geliştirmiş ve piyasaya sürmüştür (.416 Remington Magnum, .416 Weatherby Magnum gibi). Günümüzün modern uzun mesafe atış ve keskin nişancı fişeği olan 338 Lapua Magnumda .416 kovanının boyunun biraz kısaltılması ve ağzının .338 kalibre(8,58mm) çekirdeği alacak şekilde daraltılması ile oluşturulmuştur. Aslında 338 lapuanın 1989 yılında geliştirilmesinden tam 75 yıl önce 1914 yılında üçüncü John Rigby Kynoch Firması ile birlikte .322 Nitro fişeği üzerinde çalışmaktaydı. Bu fişek 416 Rigby kovanının ağzını .330 inç(8,38mm) çapında çekirdeği alacak şekilde daraltılmasıyla yapılacaktı. Araya 1. Dünya savaşının girmesi ve 1916 yılında John Rigby’nin ölmesi ile proje yarıda kalmış ve bu fişek geliştirilememiştir. Aslında 338 Lapua bu projenin 75 yıl sonra tekrardan hayata geçirilmesi sayılabilir.

Rigby tüfeklerinde kullanılan mermilerden bir taneside .275 Rigby’dir. Her ne kadar sonunda Rigby adı yer alsa da bu fişeğin geliştirilmesiyle Rigby’nin her hangi bir ilgisi yoktur.Aslında .275 Rigby 7x57mm Mauser ile birebir aynıdır. Bu fişek 1892 yılında Paul Mauser tarafından geliştirilmiş, 1893 yılında ise askeri fişek olarak İspanyollar tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Bu yüzden 7mm İspanyol Mauser olarakta bilinir. Aslında askeri bir çap olarak geliştirilmesine rağmen Rigby firması’nın Mauser ile olan yakın bağlarından dolayı Rigby av tüfeklerinde de kullanılmaya başlanmış, av dünyası ve avcılar arasında da oldukça tutulmuştur. Firma bu fişeğin çapını inçe çevirmiş ve arkasına kendi ismini koyarak pazarlamaya başlamıştır. O yüzden İngiltere’de 7mm mauser .275 Rigby olarak bilinir. Meşhur fildişi avcısı W.D.M. Bell özellikle bu çapı tercih edenlerden sayılabilir. Vurmuş olduğu fillerden 1.011 tanesini 11 gramlık komple metal ceketli çekirdeğe sahip 7x57mm mermi ile vurmuştur. Bu fişeği hafif geri tepmesi ve oldukça uzun ve ağır çekirdeğin sağlamış olduğu delme gücünden dolayı tercih etmiştir. Benzer özelliklerinden dolayı yaklaşık 300 adet fili ise 6,5x54mm Mannlicher-Schoenauer (ülkemizde yunan mavzeri diye bilinir) ile vurmuştur. Diğer meşhur avcılardan Jim Corbet’e Champawatın insan yiyen kaplanlarını vurduğu için .275 Rigby tüfek hediye edilmiştir. Jim Corbet daha sonra bu tüfeği Rudraprayag ve Kumaon insan yiyen kaplanlarını avlamakta kullanmıştır.

Rigby marka tüfekler lüks tüfekler sınıfına girmektedir ve bu yüzden de pahalıdır.
Rising bite mekanizmalı yivli çifteler 95.000 sterlinden ( 351.000 TL 18 şubat 2014 kurundan hesapla) normal çifteler 65.000 sterlinden( 240.000 TL) mekanizma kollular ise 8000 sterlinden(30.000 TL) başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor . Sipariş üzerine yapılan özel imalatlarda ise bu fiyatlar hatırı sayılır derecede artmaktadır.

Resim
W.D.M. Bell yada daha bilinen ismiyle Karamajo Bell’e 27 Kasım 1922 yılında tüfeği teslim edilerek kayıt altına alınmış.

Resim
Single Square bridge modeli standart gez ve arpacıkla kullanılmak 3 kademeli klasik mauser tipi emniyet ile teçhiz edilmişken double square modeli daha çok dürbün ile kullanılmak üzere Winchester tipi yatay emniyet sistemi ile yapılmıştır.


Resim
Her iki model tüfek de 1940 öncesi .416 Rigby’lerde ki gibi markalanmıştır.


Resim
Resim

Meşhur” Rising Bite” kilit sistemi ile yapılmış yivli çifte. Yukselen kama ve oturduğu yer net şekilde görülüyor.

Resim
Tüm parçalar tüm lüks İngiliz tüfeklerinde olduğu gibi isleme yöntemiyle kontrol edilerek yerine oturtulur.

Resim
Oldukça güçlü bir mermi olan 470 Nitro Express kalibre yivli çifte

Resim
275 Rigby. Geri çekilmiş sürgü 98 model Mauser dizaynının tüm özelliklerini yansıtıyor.

Resim
275 Rigby yada bizim daha iyi bildiğimiz ismi ile 7x57mm Mauser

Resim
John Rigby Şirketinin Finans Direktörü Patricia Pugh ile genel Müdürü Marc Newton


Başa dön
   
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye