TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 23 Nis 2017, 16:48

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 28 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Yivli Av Tüfeği
MesajGönderilme zamanı: 23 Ara 2015, 22:46 
Uzaklaştırıldı

Arkadaşlar merhaba yivli av tüfeği almak istiyorum otomatik. amacım av değil kendimi ve ailemi koruma amaçlı sonuçta yaşadığım semt hiç tekin değil tv de görmesenizde k.çekmece kanaryada hergün olaylar olmakta, bu yüzden tam otomatik yivli av tüfeği almayı düşünüyorum. silah için bütcem 3binlira max dır. nasıl birşey önerirsiniz ayrıca ruhsat için yapılacak harç tır polise verilecek ücrettir cart tır curttur bunlar ne kadara maal olur.

not: tüfek fişeği değilde 9mm gibi çapı olsun istiyorum.

Başa dön

Mesaj Başlığı: Re: Yivli Av Tüfeği
MesajGönderilme zamanı: 23 Ara 2015, 22:56 
Üye

Yivli av tüfeğinde sadece ruhsat harcı 3500 tl üzerinde, onu almakta hiç kolay değil.

Siz yivsiz bir şeyler bakın 1 haftada halledersiniz 70 tl civarı bir harcı var.

http://www.istanbul.pol.tr/silahvepatla ... A7lar.aspx

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ara 2015, 23:42 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Yivli tüfekle ev savunması . İyiymiş. Merak etmin neden yivli tüfek ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2015, 08:48 
Süvariler

Havalı tüfek olmaz, savunma yapamaz.Yivli tüfek çok meşeggatli yukarıda yazılmış.Üzümlü, huğlu gibi markalardan otomatik(yarı otomatik ve pompalı değil!) av tüfeği alırsanız ki 7+1 ve 9+1 leri mevcut, gerek domuza atılan tek kurşun(kendinden yivli setli çekirdek içerir, ciddi menzili vardır) gerekse dokuz dolum denen (fişek içerisinde 9 adet 7.65 çapında kurşun bilye bulunur, kurt vesaireye atılır normalde) fişek ile oldukça caydırıcı olabilir.
Evde silahınızı çocukların ulaşamayacağı şekilde saklayın, boş olsa dahi canlıya doğrultmayın, adi olaylarda kullanmayı aklınızdan bile geçirmeyin.

Tek kurşun
Resim

Dokuz dolum
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2015, 11:13 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Hem yivli hem de otomatik. Avrupa'da yaşamıyoruz. Türkiyede otomatik yivli tüfek yasaktır. Sadece sürgü kurmalı tip tüfekler edinilebilir. Yok ben illa hem yivli hem otomatik isterim derseniz amacınızı sorgular ve gereğini yaparım.

Güneş tuğ olsun, gök kurıkan.

Attila Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2015, 11:24 
Süvariler

Yivli tüfekler taşıma ruhsatlı tabancalarla aynı prosedüre sahip .Kolay kolay alamazsınız.Koyun du kovan dı hayvancılık falan türlü şarfları var .Tüfeklerin fiyatları el yakıyor harç paraları cabası.Ben de bir ara merak saldım ama emniyetçi abilerim çok kesin ikna ettiller beni :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2015, 12:57 
Süvariler

Yivli tüfekler taşıma ruhsatlı tabancalarla aynı prosedüre sahip .Kolay kolay alamazsınız.Koyun du kovan dı hayvancılık falan türlü şarfları var .Tüfeklerin fiyatları el yakıyor harç paraları cabası.Ben de bir ara merak saldım ama emniyetçi abilerim çok kesin ikna ettiller beni :)
Avcılık belgesi olanlar yivli tüfek taşıma ruhsatı alabilirler. Tabancalar ile aynı değil. Yarı otomatik yivli tüfeklerin ithalatı durduruldu. Mevcut tüfekleri bulundurma ruhsatı ile devir alabilirsiniz.

Ev savunması için yivsiz av tüfekleri yeterde artar. illaki yivli isterseniz Türkiye'de en ulaşılabilir tüfekler CZ yivlilerdir.

Biraz emek ile güzel bir tüfek sahibi olabilirsiniz. Yataklama sonrası 0.50 MOA grupman yapabildim.

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2015, 15:24 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:
Avcılık belgesi olanlar yivli tüfek taşıma ruhsatı alabilirler. Tabancalar ile aynı değil. Yarı otomatik yivli tüfeklerin ithalatı durduruldu. Mevcut tüfekleri bulundurma ruhsatı ile devir alabilirsiniz.

Ev savunması için yivsiz av tüfekleri yeterde artar. illaki yivli isterseniz Türkiye'de en ulaşılabilir tüfekler CZ yivlilerdir.

Biraz emek ile güzel bir tüfek sahibi olabilirsiniz. Yataklama sonrası 0.50 MOA grupman yapabildim.

Resim

Resim
[/spoiler]

Yıllık vergisi alım şartları nasıl peki ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2015, 15:38 
Süvariler

5 yıllık harç, tabancalar ile aynı ister bulundurma isterseniz taşıma alabilirsiniz. Heyet raporu, fotoğraf, dilekçe ve ruhsat talep formu yeterli.
Tabanca ile en büyük farkı, silah sahibi olmanıza engel bir durumunuz yok ise avcılık belgesi sahibi her Türk vatandaşının taşıma ruhsatı alabilmesi. Maddi gücünüze yada mesleğinize göre bir ayrıcalığınız yok.
Şuan yivli tüfeğin en büyük kötülüğü 200 mermi hakkınızın olması ve bu mermileri seçememeniz. Mkek'nin mermileri fahiş fiyatlara satması.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2015, 21:40 
Uzaklaştırıldı

yazdıklarınızdan sonra yivli den vazgeçtim. Havalı tüfeğe gelince havalı tabancam var buna tabanca denmez onu diyebilirim tüfeği nasıldır bilememde tabancayı denedim hatta kendime bile ateş ettim tabi üstümde mont vardı :) hiç bi etkisi yok.
yivsiz bakıcam yazdıklarınızdan sonra yapacak bişi yok gerçi yivsiz de hiç içime sinmiyor

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2015, 21:48 
Akıncılar

Havalı tüfeğe gelince havalı tabancam var buna tabanca denmez onu diyebilirim tüfeği nasıldır bilememde tabancayı denedim hatta kendime bile ateş ettim tabi üstümde mont vardı :) hiç bi etkisi yok.
Neredeyse 10 yıldır kırmalı havalı tüfek kullanırım. Eskiden köyde atardık, şimdi yazın ancak 1-2 kutu atabiliyorum. Zaten tüfek o kadar eskidi ki 2-3 atıştan sonra tekrar sıfırlama istiyor, vidalar tutmaz oldu. :D Havalı tüfek/tabanca çok ayrı bir hevestir, gerçek silah, tabanca ile karşılaştırmayınız. Eğlencesi ve hevesi tamamen kişinin hayal gücünüz ile sınırlı bir silah havalılar. Artık bir yerden sonra 70 metreden gazoz kapağına sıkmak mı dersiniz, yoksa dürbün takıp menzil mi denersiniz orası sizde. :lol:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2015, 22:58 
Üye

Ben bu makineyi aldım, yaklaşık 2 ay oldu çok seri atıyor takılma yapmıyor.

Picatinny ray, katlanır teleskopik dipçik mevcut.

36 cal. tek kurşun sıkıyor oda 10.5 mm çap eder. uzun mesafeli güzel atışlara imkan veriyor bu çapları tavsiye ederim.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2015, 23:24 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

5 yıllık harç, tabancalar ile aynı ister bulundurma isterseniz taşıma alabilirsiniz. ı.
Tam aynı değil . Yivli tüfeklerde 5 yıllık harç tabanca taşıma ruhsat harcı ile aynı. 3600 TL düzeyinde. 500 TL de ıvır zıvır derseniz ise en azından 4000 TL masraf çıkar. 2015 te %5 artış var.

Yivli tüfeklerde bulundurma diye bir fark yok. Evde bulundurma diye ayrıca bir ruhsat yok . Ama sabıkası olmayan herkes yivli tüfek alma hakkı var.

Daha önce ülkemize browning ve HK nın otomatik ( 308 win fişek atarlar ) yivli tüfekleri geldi. 2 . el devir alabilrsiniz. Ama şarjör kapasiteleri 4-5 atım falandır.

Ama bu silahlar ev savunması gibi ev içinde yada çevresinde savunma yapılacağı için aşırı gereksizdir. Çünkü etkin menzilleri 500 metrenin üzerindedir.

Öldürme kapasiteleri çok yüksektir . Hatta ev içinde kullanılırsa duvarı delme sekme pencereden çıkma gibi istenmeyen çok yan etkileri olur.

Uzun oldukları ve iri oldukları ev gibi dar kapalı alanlarda kullanımları hiç pratik değillerdir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2015, 23:37 
Süvariler

Yivli tüfeklerde de bulundurma ruhsatı var Sn.Musti. Benimki bulundurma ruhsatlı. Arkadaşımda da hem bulundurma hemde taşıma ruhsatlı yivliler var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ara 2015, 01:04 
Akıncılar

Yivli tüfeklerde de bulundurma ruhsatı var Sn.Musti.
Bilmediği şeyler hakkında bilenleri yanlış çıkarmayı pek seven sayın üyemiz uyarıldı.

Bir de benim sormak istediğim şey, hatırladığım şekliyle bir dönem askeri yarı otomatik şarjörlü silahların askeri özellikleri kısıtlanmış modellerine de ruhsat alınabiliyordu. Bu konuda hiç araştırma yaptınız mı, herhangi bir bilginiz var mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ara 2015, 14:31 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Maalesef artık yenileri ithal edilmiyor ve piyasaya sürülmüyor. Yalnızca bolt action ve 3+1 kapasiteye sahip yivli tüfekler geliyor yeni olarak.

Bir ara 9×19mm Parabellum fişek atan Colt yarıotomatik carbine tarzı bir tüfeği satışa çıkarmıştı yerli bir firma. [spoiler]Ki o firmanın adı Sarsılmaz, o tüfeği de birkaç yıl önce çıkardığı AR15 platformlu tüfekleri kopyalamak için almışlardı.[/spoiler] Yani sadece piyasada bulunanlar el değiştiriyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ara 2015, 20:16 
Süvariler

Alıntı:
Bilmediği şeyler hakkında bilenleri yanlış çıkarmayı pek seven sayın üyemiz uyarıldı.

Bir de benim sormak istediğim şey, hatırladığım şekliyle bir dönem askeri yarı otomatik şarjörlü silahların askeri özellikleri kısıtlanmış modellerine de ruhsat alınabiliyordu. Bu konuda hiç araştırma yaptınız mı, herhangi bir bilginiz var mı?
Merhaba,

Sn.AVCI'nın bahsettiği gibi şimdiye kadar 9x19mm AR-15 türevi dışında bir tüfek görmedim. Piyasada dolanan silah hatırladığım kadarı ile Sarsılmazın değil. O tüfeklerin ülkeye gelmesi epey eski, Sarsılmazın fuarlardaki tanıtımlarından öncedir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ara 2015, 21:19 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Sn.AVCI'nın bahsettiği gibi şimdiye kadar 9x19mm AR-15 türevi dışında bir tüfek görmedim.
ABD malı tüfek kılıklı Marlin ler geldi bir dönem . Uzun 9 fişek atar. S&W ların 9mm model şarjörleriyle çalışır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ara 2015, 22:27 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:
Alıntı:

Merhaba,

Sn.AVCI'nın bahsettiği gibi şimdiye kadar 9x19mm AR-15 türevi dışında bir tüfek görmedim. Piyasada dolanan silah hatırladığım kadarı ile Sarsılmazın değil. O tüfeklerin ülkeye gelmesi epey eski, Sarsılmazın fuarlardaki tanıtımlarından öncedir.
Tüfek Colt'un, tüfeğin sahibi Sarsılmaz idi. Zaten spoiler vererek açıklamıştım. [spoiler]Yanılmıyorsam Cem Uzan'ın evinden çıkan ruhsatlı silahlardan biriydi. Malum firma ta o zaman alıp, kopyaladıktan sonra o tüfeği satmaya karar vermişti.[/spoiler]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ara 2015, 22:33 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:
Sn.AVCI'nın bahsettiği gibi şimdiye kadar 9x19mm AR-15 türevi dışında bir tüfek görmedim.
ABD malı tüfek kılıklı Marlin ler geldi bir dönem . Uzun 9 fişek atar. S&W ların 9mm model şarjörleriyle çalışır.
Allah aşkına Marlin'den kastınız nedir burada? Markası zaten Colt. Terim ise de tüfeklere pek ilgim olmasa da böyle bir terimi duymadım. İnternette araştırdım yine benzer bir terim bulamadım.

Smith Wesson markasını nereden çıkardığınızı da anlayamadım.

Ayrıca uzun 9 diye 9×20mm Browning Long fişeklere denir. Konumuzdaki silahın çapı 9×19mm Parabellum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ara 2015, 22:42 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Ben silahlardan anlayan biri değilim.Otomatik yivli av tüfeği denince benim aklımda piyade tüfeği canlanıyor :D :D .Gerçekten hem güçlü hem seri bir silah ne bileyim çok ilginç olurdu avcılık için.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ara 2015, 22:46 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Ben silahlardan anlayan biri değilim.Otomatik yivli av tüfeği denince benim aklımda piyade tüfeği canlanıyor :D :D .Gerçekten hem güçlü hem seri bir silah ne bileyim çok ilginç olurdu avcılık için.
Zaten otomatik yivli deyince herkesin aklına o geliyor. :) Burada kastedilen yarı otomatik. Yine terim karmaşası olmuş.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ara 2015, 22:53 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Sakın facebook gibi yerlerde reklamları çıkan uyduruk 300-1000 lirası birşey alma.Hem elinde patlar hemde namlu parçalanırsa elini koparır.
Huğlu marka yarı otomatik av tüfeği almanı tavsiye ederim.Av tüfekleri için 9 misket mermi türü savunma için yeterli olur.Mümkünse çok ağır tüfek olmasın alacağın onada dikkat et.Bulundurma ruhsatını alırsın,av için ruhsat sanırım belirli sene sonra yeniletmen gerekiyor.

Ek olarak her silahı kullandığında kontrol et ve sıkı bir şekilde namlusunu temizle.Mümkünse mermileri komşuna ver.Evde çoluk çocuk illa bulur oynar rezalet çıkmasın sonra.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ara 2015, 23:07 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Zaten otomatik yivli deyince herkesin aklına o geliyor. :) Burada kastedilen yarı otomatik. Yine terim karmaşası olmuş.
Teşekkür ederim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Ara 2015, 00:01 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Allah aşkına Marlin'den kastınız nedir burada? Markası zaten Colt. Terim ise de tüfeklere pek ilgim olmasa da böyle bir terimi duymadım. İnternette araştırdım yine benzer bir terim bulamadım.

Ayrıca uzun 9 diye 9×20mm Browning Long fişeklere denir. Konumuzdaki silahın çapı 9×19mm Parabellum.

Madem bilmiyorsun muhterem .Biraz daha sakin ol. Mesele neki Allahın aşkını koyuyorsun.

Bak bakalım ilana . İlanda 9mm YİVLİ TÜFEK tüfek yazısnı . Göremezseniz haber verin.

http://ilan.yabantv.com/ilan/84177-acil ... ufegi.aspx

Şarjörüde 9mm smith wesson şarjörüdür. Nasıl öğrendiniz mi muhterem ?

Tükiye de uzun 9 diye 9x19 kovan boylu luger yada parabellum mermiye yaygın şekilde denir. 9x17 ye kısa denir

Sen nerde yaşıyorsun bilmiyorumki.

.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Ara 2015, 00:33 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
[spoiler]
Alıntı:

[/spoiler]

Madem bilmiyorsun muhterem .Biraz daha sakin ol. Mesele neki Allahın aşkını koyuyorsun.

Bak bakalım ilana . İlanda 9mm YİVLİ TÜFEK tüfek yazısnı . Göremezseniz haber verin.

http://ilan.yabantv.com/ilan/84177-acil ... ufegi.aspx

Şarjörüde 9mm smith wesson şarjörüdür. Nasıl öğrendiniz mi muhterem ?

Tükiye de uzun 9 diye 9x19 kovan boylu luger yada parabellum mermiye yaygın şekilde denir. 9x17 ye kısa denir

Sen nerde yaşıyorsun bilmiyorumki.

.
Marlin ile bizim konumuzdaki tüfek çok alakasız. Konumuzdaki şu 1990 yılının MKEK dergisine ait sayfanın sağ alt köşesinde bulunan 9×19mm'lik tüfek;
Resim
Anlamadıysanız bu resim yardımcı olur;
Resim

Ha eğer "bunları biliyorum" derseniz alakasız bir örnekle neden konuyu bulandırdınız?

Ülkemizde 9×19mm çapın uzun 9 diye nitelendirildiğini biliyorum. Ama bu yanlış bir tabir. Biz burada doğruları mı konuşacağız yoksa kahvede bütün gün oturup gününü mermer dizerek, kağıt oynayarak, göbek deliğinden pamuk çıkararak ve kulağını otomobil anahtarı ile karıştırarak geçiren amcalarla mı yarışacağız?

Türkiye'de yaşıyorum. Ve Allah'a şükür yaşadığım yeri doğru olarak yazabiliyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Ara 2015, 00:55 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Ara 2015, 00:59 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Peki üstadım.
Yaptığınızın tariz olduğunu bir kenara koyarsak; bu forumda ateşli silahlar alanında tek bir üstad var, o da Sn. Strongarm. Ve benim bilgilerim kendisininkiler yanında ancak tırnağı olarak kalır.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 28 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: