TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 11 Ara 2017, 20:08

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 14 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Tüfekcilerimize bir öneri.
MesajGönderilme zamanı: 21 Tem 2014, 10:47 
Akıncılar

Yurdumuzda, irili ufaklı bir hayli yivsiz tüfek imalatcısı olduğu ve bunların büyük bir kısmının dışarı satıldığı, alıcılar nezdinde
"Parasına göre iyi mal" imajına sahip ürünler verdikleri bir gerçektir.

Bütün yivsizlere şamil olarak, elle etkinleştirilen güvenlik tertibatının, sadece tetiği kilitlediği de başka bir gerçektir.

Neden böyle yapılandırıldığı nisbeten malumsa da, sanki yazılı olmayan bir kanun veya uyulması milletlerarası platformda mutlak
zorunlu bir centilmenlik anlaşması gereğiymiş gibi, çiftesinden pompalısına, tek atışlısından otomatiğine tüm yivsiz tüfek
taifesine, güvenlik unsuru olarak sadece tetiği bloke etmek yeterli ve uygun addedilmiştir.

Bunun gerçek hayata tercümesi, düşen, dipçiği pürhışım yere vurulan, elde darbe alan yivsiz tüfeklerin, genelde horozlu olan
vuruş elemanını tutan takılma dişinin, ataletiyle söylenen kavrama işlevinden ayrılıp pekala kazara bir ateşlemeye sebebiyet
verebileceğidir.

Filvaki, çok pahalı bazı çiftelerde, bir şekilde kurtulan horozu, ateşleme durumuna gelmeden durduran ikincil takılma dişleri
tesis edilmiştir ancak, bunların sayısı genel orana göre çok az ve çoğu tam çakmaklı bünyede oldukları için iyice enderdirler.

Halbuki, askeri tüfeklerde güvenlik elemanı çoğunlukla olması gereken devreyi, ya doğrudan horoz veya aktif ateşleme iğnesini
ya da onları kurulu halde tutan elamanı bloke etmektedir. Yapılandırılmaları daha muhkem, devreye alınmaları, biraz daha
zaman alıcıdır.

Av tüfeklerindeki uygulama, kullanıcının ulaşımına çok yakın yerde konumlandırılmış güvenlik elemanının, zaten hayli kısa olan
etkili mesafe içinde, vuruş alanından uzaklaşma ihtimali yüksek olan hedefe, en kısa zaman ve en az gayretle etkinlik halinden
uzaklıştırılarak müdahale etme esasına bina edilmiştir.

Bunun yanında, çit atlarken, yere düşünce, eldeyken sağa sola çarparak, hatta, durduğu yerde, horozun kendini kurulu halde
tutan destek elemanından kurtulup kazara ateşleme verdiği vakılarının haddi hesabı yoktur.

Böyleyken, hazır Dünya çapında hatırlıca bir isim ve yer edinmişken, bizim saygıdeğer tüfekcilerimiz...

Acaba, biraz beyin fosforu yakmayı göze alarak, mevcut güvenlik platformunu değiştirmeden...

Tetik çekişiyle aradan çıkan ek, otomatik bir devre tasarımı yapmayı düşünmezler mi.

Böyle bir yapılanmanın tetik özelliklerine ağırlaştırıcı bir payı olacağı muhakkaktır. Ancak, çoğunun halihazır değerleri, öyle pek
"Kıl Tetik" seviyesinde değildir ve zaten talep de edilmez.

Bu minvalde bir emniyet unsurunun tüfeklerimizdeki itibarı sanılandan yüksek olacaktır. Eskisinden farklı olmayan bir güvenlik
yer ve uygulaması, buna mukabil, iç bünyede kullanıcı yarar ve sağlığına yarayışlı yapısal bir değişiklik.

Ben üretici olsam çoktan yapmıştım bile.

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Tem 2014, 12:20 
Uzaklaştırıldı

Hocam iyi güzel tetik sistemine felan dem vurmuşşunda bence bu konular anlamsız bügün gidip bir yivsiz av tüfeği almak için eşek yüküyle evrak işini halletmen lazım bide binlerce liranı sırf ruhsata vermek zorundasın yivli tüfeklerden bahsetmiyorum bile, bide üstüne paran olduğu halde yıllık mermi istikhak hakkın var 200 mermi bulursan şükretiyorsun yivsiz tüfek kadar gereksiz bir silah yok 30 40 metre arasında öldürücülüğü var, tek saçmada dürbün takıp biraz daha mesafeyi uzatabilirsin tabi ama taş atmakla arasındaki fark ses cıkarması ve diğerin bedava olması.Benim tüfekçilere önerim aldıkları silahların ruhsatını düşürmeleri ve silah şirketlerine baskı yapmaları belki böylece devlette biraz olsun bazı şeyleri anlar ve tüketiciyi korur.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Tem 2014, 13:12 
Akıncılar

Böyle gereksiz konulara dikkatinizi çekip sizi cevap yazdırma zorunluğuna soktuğum için kusura bakmayın. Hani ne bileyim,
bugüne kadar karalamaya çalıştığım ıvır zıvır gibi, bunun da ilgi çekeceğini sanmıştım. Tabiatıyla kişiler, her zaman sizin gibi
gerçeklerini açıksözlülükle ortaya koyan pervasız okuyucularla karşılaşabileceğini tahmin edemiyor.

Bunun yanında, hazır bir kere ilgi alanına girmişken, ülkemizde yivsiz tüfek edinme şartları, hatta bu gereksiz nesnelerin
neler yapabileceği konusunda az biraz araştırma yapar bilgilenirseniz belki daha ayakları yere basan bir sohbet ortamı içinde
oluruz.

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Tem 2014, 13:44 
Uzaklaştırıldı

Hocam yazılarınızı takip ediyorum çok güzel bilgiler veriyorsunuz, ama yivsiz tüfek almak bile bu kadar zorken bu şartlar altında bu yazdıklarınız hiçbir anlamı kalmıyor bugün bir yivsiz tüfek taşıma ücreti 1000 lira yerli bir tüfek alsak en düşükleri 1000 lira daha ruhsat için belgesi var heyet raporu,sabıka, dilekçe felan şimdiden 2300 buldu dahada fişeği var, bugün bu parayla doğuda silah dükkanı açarsın ne anladım ben bu işten, birazda sektörün sıkıntılı konuları hakkında yazsanız çok güzel olacak.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Tem 2014, 14:50 
Akıncılar

Umuma açık ortamda yazılı fikir beyanı, kişilerin bilgilerinin olduğu kadar bilgisizliklerinin de açıkca teşhir ve tescilidir. Keşke
küçük bir araştırma yapıp, ülkemizde, avlanma haricinde, yivsiz tüfek bulundurma ve kanunlara uygun taşıma izni için gerekli
masrafın üçyüz lirayı geçmediğini, üstelik bununla altı ay içinde istediğiniz kadar tüfek alma hakkına sahip olup, her zaman
paranızın yettiğince fişeği alarak, mevzuata uygun şekilde kullanabileceğinizi öğrendikten sonra yazsaydınız. Bunun için
gerekli efor, göznuruyla bu sütunlarda harflere döküp cevap tanımına dahil ettiğinizden fazla olmazdı.

Yine küçük bir araştırmayla, acemilik devrini atlatarak elinizdeki tüfeğin eksikliklerini size haber verebilecek bir yivsizi, yaklaşık
beşyüz liraya alabileceğnizi de öğrenebilirdiniz.

Daha sonra burada karşılıklı "Anlamlı" bir hasb-ı hal içinde olabilirdik.

Karadenizli mevtanın mezar taşına yazdırdığı gibi;

"N'ooldi şimdi".

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Tem 2014, 15:25 
Uzaklaştırıldı

500 liralık tüfeğin suratımda patlamasını istemiyorum, intihar etmek için daha kolay seçenekler var.

RUHSAT ŞEKLİ SÜRESİ 5 YILLIK HARÇ BEDELİ
Taşıma Ruhsat Harcı 5 Yıl 3.214,00 TL
Yivli Tüfek Taşıma Ruhsatı Harcı 5 Yıl 3.214,00 TL
Bulundurma Ruhsatı Harcı 5 Yıl 1.028,40 TL
Yivsiz Tüfek Ruhsat Harcı 5 Yıl 25,00 TL

Havalı tüfek almaya karar verdim en azından taş atmaktan daha kolay ve güvenli, Temelinde dediği gibi ''Kıble kaybolmuş bizden biliyorlar''.

Saygılar.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Tem 2014, 16:26 
Akıncılar

Yivsiz tüfek ruhsatı sadece yirmibeş lira değildir, sağlık raporu, vesikalık fotoğraf ekleriyle üçyüz lirayı bulur, açıkça
taşıma hevesi dışında kimsenin beş yıllık süreyi soracağı da söylenemez. Süresizdir. Dikkat ederseniz, gereksiz gibi
görünen, bilgi desteğinden yoksun yazışmalarınız neticesinde, bizzat kendiniz, binlerceden yirmibeş liraya kadar indiniz.
Kısa zaman içinde inkar edemiyeceğiniz kadar yüksek tasarruf.

Beşyüz liralık tüfekleri alıp kullanan kimselerin yüzleri halen sağlamdır. O konuda endişeniz olmasın. Ancak havalı tüfek
kararının yerinde olduğunu söylemek gerekir. Mutlaka bir yerden başlamak, taş atmaktan bir adım öteye geçmek icapeder.
Alfabe öğrenilmeden roman yazılmaz.

Sayın centurul, sizin bu forumda ne işiniz var. Anlaşılıyor ki, ne ateşli silahlar, ne de benim onca yazdıklarım hakkında
en küçük bir fikriniz yok. Neden bu iyi niyetli fikir ortamını boş laflarla işgal ediyorsunuz. Belki hatanızı anlar, araştırır
hidayete erersiniz düşüncesiyle sizi kendinizi analize sevketmeğe çalışıyorum, ancak görülüyor ki, yazdıklarınızı dahi
okumuyor, bir öncekiyle kıyaslamıyorsunuz.

Lutfen bu ciddi fikir ve bilgi ortamını daha fazla işgal etmeyiniz. İlle de birşeyler yazmak istiyorsanız, burası uygun yer
değil.

Durumunuzu kavramaya ağırlık verirseniz kendiniz kadar başkalarınına da yararlı olacaksınız. Lutfedip cevap yazmayınız,
zira size karşılık verecek ne vakit ne de sabrım yok. Gereksizliklerle bu nezih ortamı daha fazla bulandırmak, amacından
saptırmak istemiyorum. Anlayışlı olun.

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Tem 2014, 16:52 
Üye

Sayın Strongarm'ın sabrını ve beyefendiliğini takdir ediyorum. Bunu yazmazsam içim rahat etmezdi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Tem 2014, 17:05 
Üye

Sabrı ve beyefendiliğinin yanısıra ben tarzını da çok beğeniyorum. Özür dileyerek söylüyorum. Adeta karıncanın belini incitmeyen bir zerafet ve nezaket içinde eylemini gerçekleştiriyor :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2014, 14:43 
Üye

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2014, 22:50 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

, bide üstüne paran olduğu halde yıllık mermi istikhak hakkın var 200 mermi bulursan şükretiyorsun .
Yivsiz tüfeklerde mermi istihkakı diye bir şey yoktur. Serbesttir. Yüzbin tane almanızda sakınca yoktur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 May 2017, 12:42 
Süvariler

Merhabalar değerli okurlar ve Sn.Strongarm,

Tüfeklerde El kundağının dipciğe 45 derece dışarı doğru konumlaştırılmış olan bir tasarım varmıdır ?

Birde Av tüfeklerini yada genel olarak ateşli silahları kilitli dolaplara saklama zorunluluğu yada kanuni tedbirler ülkemizde mevcutmudur?

Sorduğum konular başka bir başlıkda tartışılmışsa kusura bakmayın.

Mustafa Kemal Atatürk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2017, 07:20 
Akıncılar

Tüfek tabir edillen ateşli omuz omuz silahlarında, elle tutulan ön kısım destek mahalline "El Kundağı", vücuda yaslanan arka istinada,
"Boy Kundağı", bunun esas temas tabanına, "Dipçik" denilmektedir. Klasik konumlandırmada, boy kundağı, el kundağına, namlunun,
göz hizasına getirilmesine elverir düşey bir açıda bağlantıdadır. Son zamanlarda, bu açının, dayanma mahalline yukarı zaviyesinin atış
sırasında şahlanmaya neden olmaması için, el ve boy kundakları aynı eksen üzerinde yapılandırılma temayülündedir. Dışarı açılı bağlantı,
eğer kasdettiğiniz anlam doğru kavranılmışsa, namlu ekseninin, baş ve gözlerin aşırı yana çevrilmemesi için, boy kundağı üzerinde
tatbik şeklindedir ve bu değerin 45 derece olarak tatbik edilmesi, çok özel siparişler harici zor görülebilecek, aynı zamanda, atış
sırasında aksi yöne salınım nedeniyle pratik olamıyacak bir uygulama niteliğindedir.

Ülkemizde, sahip olunan ateşli silahların, ev, işyeri ve üstte taşıma genel kavramları haricinde nerede nasıl muhafaza edileceğini amir
düzenlemeler mevcut değildir.

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 May 2017, 13:21 
Süvariler

Anladım, teşekür ederim Sn. strongarm.

Mustafa Kemal Atatürk

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 14 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz